21 marca to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, który w szkole może być obchodzony na różne sposoby. Tradycyjnie jedni uczniowie tego dnia wagarują, inni topią marzannę. W Jagiellończyku, tj. w II LO i Gimnazjum nr 3 w Elblągu 21 marca 2016r. miał oryginalny charakter. Uczniowie wszystkich klas szkoły brali udział w Festiwalu Ciekawostek.  To był pomysł pani dyrektor Renaty Świąder na atrakcyjnie podaną wiedzę. Atrakcyjnie, bo na wesoło i kolorowo, a także w wykonaniu innym niż codziennie. Prelegentami, organizatorami warsztatów, laboratoriów, quizów i doświadczeń byli między innymi uczniowie.

Dzień zaczął się dla zainteresowanych od konkursu fizycznego „Lwiątko”. Pozostali przybyli nieco później. Każde z pięter szkolnego budynku kusiło ich swoimi ofertami. Na parterze młodzi fizycy zapoznawali zwiedzających stoisko z tym jak funkcjonują rozmaite urządzenia, wyjaśniając prawa fizyki w życiu codziennym (lokalizacja środka ciężkości, wykorzystanie energii sprężystości, miraż, równowaga trwała, silniki elektryczne, akustyka i wahadło elektrostatyczne). Sala informatyczna pękała w szwach od ciekawych oglądania świata w goglach wizualizujących przestrzeń i zmieniających wyobraźnię. W gabinecie chemicznym można było podziwiać zegar jodoskrobiowy.
Na pierwszym piętrze rozbrzmiewała muzyka, w rytm której tancerki prezentowały taniec Zumba. Słodkie nagrody czekały na zdających quiz poświęcony potyczkom językowym.

Na drugim piętrze królowały przestrzenne litery i inne bajery wycinane na maszynach skonstruowanych podczas zajęć techniki. Tworzono je w prawie profesjonalnej pracowni ze stanowiskiem projektanta, wykonawcy szablonu, wykonawcy wycinki, stanowiskiem wykończeniowym i malarnią. O tym, że kuchnia krzyżacka skrywała bogate i wykwintne dania, trudne dziś do przygotowania choćby z powodu braku złota spożywczego można się było dowiedzieć od znawców historii. Zapoznawali oni z kulinarnymi przepisami kucharzy mistrza krzyżackiego. Kotlet ze schabu okładany złotem i serwowany z szafranem, ryżem i cytryną, żeberka z karmelizowanymi płatkami fiołka, tarta orzechowo- migdałowa przestały być tabu. Gdyby jeszcze ich degustację uświetniła orkiestra 32 grajków krzyżackich, zwiedzający doznaliby prawdziwej uczty…

Gole strzelają wszystkie reprezentacje piłkarskie, ale włoska jest jedną z najlepszych. Quiz weryfikujący wiedzę na temat sportu narodowego Włochów cieszył się wielkim powodzeniem. Wybuchowo ryczały żelowe misie w pracowni chemii, a matematycy udowadniali twierdzenie o nożycach, co jest rozwiązaniem dla problemu zbyt krótkiej linijki.
Na trzecim piętrze skumulowały się pozostałe dziedziny wiedzy. Z podobieństwami i różnicami w językach obcych bawiono się podczas warsztatów lingwistycznych. Ciekawostki ze świata uczyły geografii. Bo czy wiadomo powszechnie kim są Buriaci i na czym polega szamanizm? Powiało Romantyzmem od Słowackiego i Mickiewicza, którzy zamiast działać w imię jednej patriotycznej idei, toczyli spór o rolę poety w życiu narodu. Kolejni fizycy nie dali za wygraną i wyjaśniali własności ciekłego tlenu- gazu w formie płynnej, w którym spalali najróżniejsze materiały. Kuchnia chemiczna biologów izolowała zaś DNA, snując opowieści o zaletach jego posiadania. Ponoć długość DNA w ciele ludzkim jest równa pięćsetkrotnej odległości Ziemi od Słońca…

Część zajęć odbyła się poza budynkiem szkolnym. Amatorzy sportu szlifowali swoją sprawność fizyczną na sali gimnastycznej i w hali sportowej. Inni uczestniczyli w warsztatach i wykładach: w Laboratorium Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, w Bibliotece Elbląskiej im. Cypriana Kamila Norwida („Ekonomia społeczna”), w elbląskim Muzeum Archeologiczno- Historycznym, w Warmińsko- Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej („Skały i minerały”).
Dzień festiwalowych ciekawostek zwieńczył wykład lekarza stomatologa z Akademii Medycznej w Gdańsku Małgorzaty Tomczak na temat choroby retrowirusowej i jej diagnostyki klinicznej. Rzecz dotyczyła HIV, mechanizmów jej działania i objawów między innymi w jamie ustnej.
Podczas Festiwalu Naukowych Ciekawostek nie mogło zabraknąć podsumowania dorobku uczestników Ligii Zadaniowej, kilkumiesięcznego konkursu matematycznego organizowanego dla klas gimnazjum i liceum. Zwycięzców nagród ufundowanych przez Grupę LOTOS S.A. i Radę Rodziców przedstawiła pani dyrektor Renata Świąder.
Do najlepszych matematyków szkolnych należą:
w II LO:
Dąbkowska Agnieszka, Czerniewski Cezary, Dalidowicz Patryk, Lefelbajn Paweł, Berkowski Maciej, Ławrynowicz Bartłomiej, Sajko Krzysztof, Rękawik Szymon, Ciborowski Tomasz.
w Gimnazjum nr 3:
Stromski Jakub, Falkowski Michał, Strzelecki Aleksander, Żyłowski Kacper, Zmyślony Franciszek, Łaszkiewicz Michał, Siemaszko Jakub, Safarewicz Maks, Szostak Stanisław.
21 marca to dzień, który z uwagi na dotychczas praktykowane wiosenne wagary mógłby nie zostać spożytkowany w szkole należycie. W Jagiellończyku nie tylko wniósł dużą porcję nauki, ale uśmiech i wspaniałą atmosferę. To dobry pomysł na niekonwencjonalne rozwiązania dla powszednich zajęć i nużących obowiązków, a zarazem doskonała metoda aktywizowania młodzieży do poszukiwania ciekawych aspektów wiedzy z najróżniejszych dziedzin, rozwijania zainteresowań i pasji. Nic dziwnego, że szkoła była pełna zwiedzających uczniów, a nie pusta z powodu wagarowiczów.

Dorota Radomska
Rzecznik prasowy II LO

 

Czytaj też na http://dziennikelblaski.pl/343817,Festiwal-Ciekawostek-na-Dzien-Wagarowicza-zdjecia.html#axzz44Mqxs200

http://info.elblag.pl/17,44797,Za-nami-Festiwal-Ciekawostek-To-pomysl-na-atrakcyjnie-podana-wiedze.html


Matura za:


Wakacje za:

 

 

Szkoła w chmurze Microsoft

unia europejska

Nagrody

Uczelnie

  • PG
  • UG
  • WSBG
  • PWSZ
  • EUH-E

Linki