Nikodem Kozak (IIIE) realizuje swoją sportową pasję! Nikodem tegoroczny maturzysta ma przed sobą dwa poważne sprawdziany. Egzamin maturalny oraz udział w  Mistrzostwach Europy w boksie.

W tym roku  Mistrzostwa Europy juniorów  - odbędą się  w lipcu w Bułgarii. Natomiast w listopadzie w Hiszpanii, gdzie  zawodnicy skrzyżują rękawice w pojedynkach o mistrzostwo świata. Zgrupowanie w Giżycku jest pierwszym etapem przygotowań do tych mistrzostw.

Czytaj więcej...

II Liceum Ogólnokształcące Złotą Szkołą według Rankingu Perspektyw 2022!

Nieustający entuzjazm, troska o uczniów, pomysłowość, oddanie pracy – te cechy zawsze były ważne w pracy szkoły. W czasie pandemii ich znaczenie wzrosło jeszcze bardziej. I okazało się, że dobre szkoły świetnie sobie radzą niezależnie od okoliczności. Tak oto czytamy na stronie Pespektyw.

Z satysfakcją informujemy, że jesteśmy szkołą, w której warto się uczyć. I nie chodzi tylko  o tegoroczny ranking najlepszych liceów. Z tabel, które publikowane są na stronie Pespektyw, można odczytać znacznie więcej. II LO to szkoła, która od lat utrzymuje wysoką formę.

W kraju II Liceum Ogólnokształcące w Elblągu zajmuje 191. pozycję, a w województwie warmińsko-mazurskim wypracowaliśmy 4. lokatę. Tym samym szkoła otrzymała znak jakości Złotej Szkoły.

Więcej tu https://2022.licea.perspektywy.pl/rankings/ranking-warminsko-mazurski

Brawo!. Serdeczne gratulacje dla całej społeczności Jagiellończyków. Pozdrawiamy ubiegłorocznych absolwentów, którym przyszło przygotowywać się i zdawać maturę w czasie pandemii.

Armia Czerwona na terenie powiatu i miasta Elblag w styczniu i lutym 1945 roku

Spis treści

Wprowadzenie

ulica po walce

Artykuł prezentuje walki o Elbląg podczas II wojny światowej według rozkazów dowodzącego 2 Armią Uderzeniową, generała pułkownika Iwana Fiediunińskiego, wydanych w styczniu i lutym 1945 roku. Opisane są dni od 24 stycznia do 10 lutego 1945 r., walki o miasto, prowadzone przez jednostki armijne.

Czytaj więcej...

13 grudnia 2021r. przypada czterdziesta rocznica wprowadzenia Stanu Wojennego. W nocy z 12 na 13 grudnia 1981r. zawiązana została Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego, na czele której stanął gen. Wojciech Jaruzelski.

Rozpoczęła się dokładnie zaplanowana akcja aparatu państwowego, mająca na celu obsadzenie kluczowych obiektów oraz fabryk. Tysiące działaczy Solidarności zostało uwięzionych. Zmilitaryzowano instytucje państwowe oraz kluczowe sektory gospodarki wprowadzając do nich tysiące komisarzy wojskowych. Oprócz wprowadzenia godziny milicyjnej wstrzymano wydawanie prasy - poza prasą rządową.

Gen. Wojciech Jaruzelski w swoim pamiętnym przemówieniu z 13 grudnia 1981r. wskazał oficjalne powody tych działań:

Kierując się potrzebą zapewnienia wzmożonej ochrony podstawowych interesów państwa i obywateli, w celu stworzenia warunków skutecznej ochrony spokoju, ładu i porządku publicznego oraz przywrócenia naruszonej dyscypliny społecznej a także mając na względzie możliwości sprawnego funkcjonowania władzy i administracji państwowej oraz gospodarki narodowej - działając na podstawie art. 33 ust. 1 Konstytucji Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej - Rada Państwa wprowadziła stan wojenny.

Dziś wiemy, że jednym z głównych zadań Stanu Wojennego była siłowa likwidacja strajków robotników w celu poprawy sytuacji popadającej w zapaść gospodarki państwowej oraz walka z NSZZ Solidarność. Realizowana była poprzez represje wobec członków oraz ich rodzin. Celem było także wzmocnienie pozycji Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej wstrząsanej kolejnymi strajkami, wzrastającymi podziałami wewnątrzpartyjnymi oraz rosnącym zadłużeniem państwa.

wstazkaNa świecie każdego dnia zakaża się wirusem HIV około 6 tys. osób, a około 4,5 tys. osób umiera z przyczyn związanych z HIV/AIDS. W Polsce każdego roku wykrywanych jest kilkaset zakażeń. To znaczy, że codziennie w Polsce 2-3 osoby dowiadują się o zakażeniu HIV. W większości są to osoby młode.

To właśnie 1. grudnia solidaryzujemy się przyozdabiając swój ubiór czerwonymi kokardkami i wspieramy blisko 37 milionów ludzi zarażonych wirusem HIV. Święto jest obchodzone od 33 lat w ramach walki z AIDS, z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Na całym świecie organizowane są wtedy spotkania, akcje propagandowe i obchody mające na celu rozpowszechnianie badań profilaktycznych związanych z zarażeniem wirusem HIV, jak i pomoc w zrozumieniu skali problemu.

Czytaj więcej...

29.11.2021 wzięliśmy udział w rejonowym turnieju tenisa stołowego chłopców. Naszą szkołę reprezentowali:
Jan Pietrusiński 2d i Adam Okulus z klasy 2a.

Po bardzo zaciętym meczu finałowym z Zespołem Szkół Mechanicznych rozstrzygnęli rywalizację na swoją korzyść 2-1, zdobywając pierwsze miejsce i złoty medal, zapewniając sobie tym samym udział w finale wojewódzkim.
Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za realizację w województwie.

 

Oprac. Regina Jurczak

Czytaj więcej...

Słyszałeś kiedyś o tak zwanym Teatrze Szekspirowskim i zastanawiało Cię czy warto się do takiego wybrać?

Może nie masz najmniejszego pojęcia o tym miejscu, ale chciałbyś dać szansę swojemu rozwojowi kulturowemu? Oceń sam na podstawie doświadczenia klasy humanistycznej 3a, która odbyła wycieczkę do tego intrygującego miejsca.

Co działo się podczas wyjazdu?

Wybraliśmy się do Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku, by posłuchać tam wykładu, w języku angielskim, o ciekawostkach, zarówno historycznych, jak i tych dotyczących samego budynku i jego tajemnic. Wzięliśmy udział w warsztatach teatralnych oraz zwiedziliśmy gdańską starówkę i jej punkty, warte największej uwagi. Wzbudziło to w nas wiele emocji i na pewno nie omieszkalibyśmy pojechać tam po raz drugi.

Czytaj więcej...