We wtorek 11.06.2024 r. odbyły się zajęcia inaugurujące realizację projektu Uranium Z Elbląga na Politechnikę Gdańską - ekologiczne źródła energii i nie tylko. Zajęcia poprowadził profesor PG dr hab. inż. Michał Szociński.

Uczniowie klas 2f, 3e i 3f mieli okazję poznać charakter i kierunki studiów na PG, perspektywy zatrudnienia po studiach oraz priorytetowe obszary badawcze i dydaktyczne uczelni. Szczególnie intrygujące były informacje na temat kierunków korozja oraz technologie wodorowe i elektromobilność. Czekamy na kolejne spotkania i wizyty na uczelni w Gdańsku. W programie takie zagadnienia jak: Biomasa jako źródło energii odnawialnej. Zielona energia uzyskiwana z paneli fotowoltaicznych.; Ogniwa paliwowe zasilane wodorem.; Ochrona środowiska i bezpieczeństwo a korozja obiektów i infrastruktury przemysłowej.

Czytaj więcej...

20240322 Energetyczne dylematy XXI wieku logoJuż drugi rok nasza szkoła realizuje projekt ekologiczny z konkursem „Energetyczne dylematy XXI wieku”. Do udziału w nim zapraszamy uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych. Wspólnie z nimi uczymy się i bawimy.

Głównym celem projektu jest zwrócenie uwagi na konieczność wykorzystywania odnawialnych źródeł energii (zastąpienie surowców naturalnych nieodnawialnych) do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. W ubiegłorocznej edycji konkursu zajmowaliśmy się energią słoneczną, a w tegorocznej energią wiatrową.

W tym roku szkolnym do udziału zgłosiło się 8 szkół podstawowych z terenu Elbląga: SP1, SP8, SP12, SP15, SP16, SP18, SP21 i Zespół Szkół Pijarskich.

Podsumowanie działań projektowych odbyło się w naszej szkole 22 marca 2024 r. Uczestniczyły w nim 4-osobowe drużyny z każdej szkoły, a gościem specjalnym był pan Jakub Budzyński prezes Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej (PTMEW Gdańsk) i jednocześnie absolwent II LO w Elblągu.

Podczas konkursu drużyny miały do wykonania 3 zadania:

  1. Rozwiązanie krzyżówki związanej z tematyką projektu; zagadnienia obejmowały wiedzę z materiałów dodatkowych zamieszczonych w regulaminie konkursu. To zadanie uczniowie wykonywali na czas.
  2. Zabawy zręcznościowe:
  3. Farma wiatrowa – interaktywne puzzle
  4. Czy znasz budowę turbiny wiatrowej?
  5. Rozwiązanie testu wiedzy opartego na treściach objętych tematyką wykładu popularno-naukowego pt.: „Morska energetyka wiatrowa – przyszłość dla Polski i naszego regionu”, który wygłosił gość specjalny spotkania Pan Jakub Budzyński.

Czytaj więcej...

Wiem na Bank

Zapraszamy do udziału w ogólnopolskim konkursie „Wiem na bank – Indeks na WZiE” , który po raz 13. organizowany jest przez Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej przy współpracy z partnerem strategicznym - II Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu.

Czytaj więcej...

EU Code Week, czyli Europejski Tydzień Kodowania, to oddolna inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób.

„Od zarania dziejów robiliśmy wiele rzeczy przy pomocy kamieni, żelaza, papieru czy ołówka. Obecnie żyjemy w innej epoce, w której to kod kształtuje świat. W ramach Tygodnia Kodowania chcemy dać każdemu możliwość odkrycia programowania i dobrej zabawy, z którą się wiąże ta umiejętność. Nauczmy się programowania, aby kształtować naszą przyszłość!”

- Alessandro Bogliolo,

  koordynator zespołu ambasadorów Europejskiego Tygodnia Kodowania

Czytaj więcej...

„Energetyczne dylematy XXI wieku – energia słoneczna cz.1”

Dobiegł końca projekt ekologiczny (część I), którego organizatorem było II LO w Elblągu. Wszystkim uczniom oraz ich opiekunom serdecznie dziękujemy za wzięcie udziału w tym przedsięwzięciu. Gratulujemy zwycięzcom konkursu, czyli grupie młodzieży z Zespołu Szkół Pijarskich w Elblągu! Mamy nadzieję, że w większym gronie spotkamy się w przyszłym roku.

W części I projektu uczestnicy wykonywali następujące zadania:

PLAKAT w technologii komputerowej pt.: „Postaw na Słońce”, promujący wykorzystanie energii słonecznej; plakat należało udostępnić na stronie internetowej i/lub facebook’owej swojej szkoły podstawowej;

Czytaj więcej...

W dniach 28.11.2022r. – 05.12.2022r. uczniowie klas II i III uczestniczyli w Treningu zachowań asertywnych z elementami redukcji stresu. Zajęcia prowadzone przez psycholog Ewelinę Molską-Ciepłuch odbywały się w ramach projektu Młodzieżowi Liderzy Profilaktyki Elbląga. Głównym celem działań jest niwelowanie zagrożeń i ochrona młodzieży przed problemowym używaniem środków psychoaktywnych poprzez stworzenie zespołów uczniów przeszkolonych do podjęcia działań na rzecz lokalnej społeczności.

Czytaj więcej...

Sukces projektu AI for Youth w Polsce!

W Ministerstwie Rozwoju i Technologii odbył się finał projektu AI for Youth Sztuczna Inteligencja dla młodzieży. AI for Youth to pilotażowy projekt realizowany przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe oraz firmę SDA na zlecenie Ministerstwa Rozwoju i Technologii, którego celem było wyposażenie uczniów i nauczycieli w kompetencje z zakresu sztucznej inteligencji.

"To był bardzo intensywny rok dla młodzieży. Uczniowie uczyli się czym jest sztuczna inteligencja, na czym polega ta technologia oraz - co najważniejsze - jak można ją wykorzystać w dobry sposób, rozwiązując problemy które nas i uczniów otaczają. AI for Youth to niesamowita przygoda edukacyjna, ale też sposób na podniesienie swoich kompetencji programistycznych. To też okazja do rozwoju kompetencji przyszłości"- mówi Tomasz Piontek szef Pionu Zastosowań w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym.

Czytaj więcej...


Wakacje za:

 

 

Szkoła w chmurze Microsoft

unia europejska

Nagrody

Uczelnie

  • PG
  • UG
  • WSBG
  • PWSZ
  • EUH-E

Linki