W całej Polsce trwa obecnie kolejna edycja programu „Drugie życie”. Celem kampanii jest promowanie przeszczepiania narządów, informowanie o korzyściach, które niesie za sobą ta terapia oraz edukacja w zakresie zagadnień medycznych, prawnych i etycznych związanych z przeszczepianiem narządów w naszym kraju.

Uszkodzenia narządów powstałe w wyniku chorób lub na skutek wypadków bywają na tyle poważne, że jedynym ratunkiem dla życia jest przeszczep. Współczesna medycyna ma nieosiągalne jeszcze do niedawna możliwości ratowania zdrowia i życia ciężko chorych ludzi. Dzięki rosnącej wiedzy lekarzy, postępowi technologicznemu i nowoczesnym terapiom z roku na rok rośnie liczba wskazań do transplantacji jako metody leczenia. Problemem jest jednak niedostateczna liczba osób, od których narządy mogą zostać pobrane. Brak dawców wynika z wciąż niskiego, powszechnego poziomu wiedzy dotyczącej procedur prowadzenia przeszczepów i możliwości, jakie one ze sobą niosą.
Większość Polaków wykazuje postawę aprobującą przeszczepianie narządów, ale tylko połowa z nich zgodziłaby się na transplantację swoich narządów po śmierci.
Każdego dnia na świecie umiera piętnaście osób, nie doczekawszy przeszczepu. Szacuje się, że w Polsce, dzięki transplantacji, można byłoby uratować ok. 1 - 1,5 tys. osób rocznie: dorosłych i dzieci.
Aby być dogłębnie przekonanym o słuszności swojego stanowiska jako potencjalnego dawcy, niezbędne jest zrozumienie idei transplantacji, iż przeszczepienie narządu, to dar życia otrzymywany od osób wielkiego serca, a nie tylko zwykłe przekazanie organu. Transplantacja narządów dotyczy w rzeczywistości każdego człowieka, głównie ze względu na fakt wykorzystywania narządów po śmierci. Fakt ten skłania do refleksji i przemyślenia swojej postawy wobec transplantacji. Każdy człowiek powinien zająć jednoznaczne stanowisko w tym względzie. Zgodę na pobranie narządów po śmierci odzwierciedla oświadczenie, którego podpisanie jest aktem wyrażenia pełnego przyzwolenia na uratowanie czyjegoś życia.
Więcej o transplantacjach można dowiedzieć się z pracy uczennicy klasy 3d – Natalii Milusz – TUTAJ, oraz z prezentacji multimedialnej – TUTAJ.
 


Matura za:


Wakacje za:

 

 

Szkoła w chmurze Microsoft

unia europejska

Nagrody

Uczelnie

  • PG
  • UG
  • WSBG
  • PWSZ
  • EUH-E

Linki