Dnia 20 lutego podczas lekcji historii i społeczeństwa w ramach realizacji zadań z tego przedmiotu, odwiedziła nas pani policjant z Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.

Na początku opowiedziała o swojej karierze i ścieżce awansu. Następnie przedstawiła nam statystyki osób zabitych i rannych w powiecie elbląskim na przestrzeni lat. Całe szczęście, liczby z roku na rok maleją. W związku z tym, że wielu z nas za chwilę będzie uczestniczyło w kursie na prawo jazdy bądź niektórzy już je mają , policjantka przestrzegała nas przed nadmierną prędkością i brawurą za kierownicą.

 

Usłyszeliśmy o drastycznych sytuacjach na miejscach wypadków, na pewno zadziałało to na wyobraźnię. Przedstawiła nam różnicę między widocznością człowieka w nocy z odblaskami i bez. Różnica jest diametralna. Niestety, statystyki pokazują, że najwięcej wypadków jest spowodowanych przez młodych kierowców między 18 a 24 rokiem życia. Prowadzenie pojazdu silnikowego bez uprawnień jest surowo karane, grozi za to od 500 do 1500 kary i odholowanie samochodu na koszt kierującego oraz zakaz zdawania prawa jazdy przez dwa lata.


Najczęstsze przyczyny wypadków to:
-niedostosowanie prędkości do warunków pogodowych
-nieustąpienie pierwszeństwa
-niezachowanie bezpiecznego odstępu między pojazdami
- pisanie sms'ów za kierownicą
-rozmowa przez telefon


Kierujący poddani badaniom trzeźwości:
2017 - 389 pijanych z 62032 przebadanych
2018 - 451 pijanych z 82222 przebadanych
2019 - 430 pijanych z 66221 przebadanych
Kierowanie pojazdem jest dozwolone do 0,2 promila w wydychanym, miedzy 0,2-0,5 promila jest to wykroczenie a powyżej 0,5 jest to przestępstwo.


Podsumowując, spotkanie z osoba, która dużo widziała i która ma dużo do powiedzenia w tej kwestii, jest bardzo przydatne i mocno rozjaśnia w głowie, że samochód to nie jest zabawka. Będąc nieostrożnym za kierownicą, możemy skrzywdzić nie tylko siebie, ale i pozbawić kogoś życia lub zdrowia. Była to bardzo przydatna lekcja zwłaszcza dla nas młodych początkujących kierowców.

Opracowanie: Łukasz Twardowski, klasa 2d


Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021 za:

Szkoła w chmurze Microsoft

Nagrody

Uczelnie

  • PG
  • UG
  • WSBG
  • PWSZ
  • EUH-E

Linki