W Centrum Spotkań Europejskich Światowid klasy o profilu humanistycznym miały okazję zobaczyć film, który powstał na wystawie w Muzeum Van Gogha w Amsterdamie. Nosił on tytuł Van Gogh i Japonia.


Obraz ukazywała silny związek Vincentego van Gogha z Japonią, która wywarła największy wpływ na niego samego i jego sztukę. Dogłębne badania nad dziełami japońskimi, kolekcjonowanie drzeworytów i szczegółowe dyskusje z innymi artystami , nadało pracom malarza nowy i ekscytujący kierunek. Mimo tego, że artysta nigdy nie odwiedził kraju kwitnącej wiśni, to większość jego dział bazowała na nurcie japonizmu.
W filmie wystąpili eksperci, którzy mówili o twórczości mistrza oraz przybliżyli proces jaki musiała przejść sztuka japońska, aby znaleźć się w Paryżu i jak ogromny wpływ na nią mieli tacy artyści jak Monet, Degas, a przede wszystkim Van Gogh.
Podczas prawie półtoragodzinnego seansu uczniowie zgłębili wiedzę na temat młodości, podróży oraz dzieł autora Słoneczników. Dowiedzieliśmy się również jak tragiczna w skutkach była jego znajomość z Paulem Gauguinem. Dzięki informacjom z listów do jego brata, Theo van Gogha, mogliśmy zaznajomić się z poglądami i uczuciami mistrza.
Podczas tego krótkiego wyjścia panowała miła atmosfera. Zarówno uczniowie jak i opiekunowie z zadumą i ciekawością oglądali realizację Davida Bickerstaffa.
Natalia Mikołajczyk ( klasa 1 a po sp)


Matura za:


Wakacje za:

 

 

Kampania Dzieciństwo bez Przemocy

Nagrody

Uczelnie

  • PG
  • UG
  • WSBG
  • PWSZ
  • EUH-E

Linki