W dniach 8–9 stycznia 2025 roku w Danii odbyło się spotkanie projektowe w ramach inicjatywy SCONE (Sieć Współpracy na rzecz Zrównoważonego Rozwoju w Południowym Bałtyku).
Celem tego spotkania było omówienie projektu, który skupia się na promowaniu edukacji na rzecz zrównoważonego rozwoju w szkołach średnich oraz wzmacnianiu współpracy transgranicznej w regionie Południowego Bałtyku.
Nasi uczniowie kolejny raz oddali krew💉💉💉💉
Wiktoria Rosenkiewicz, Magdalena Niewińska (4c), Olaf Krawczyk (4e) I ks. Marek Piedziewicz oddali 13.01. 1800 ml krwi. Dzięki temu pomoc medyczna trafi do ok. 12 potrzebujących.
Gratulujemy naszym uczniom i ich rodzicom tego wspaniałego zaangażowania. I serdecznie zapraszamy kolejne pełnoletnie osoby do podzielenia się darem życia!
Oprac. ks.Marek Piedziewicz
Ostatniego dnia szkoły przed przerwą Świąt Bożego Narodzenia Samorząd Uczniowski zorganizował karaoke kolęd i piosenek świątecznych🎤🎤🎤🤶🤶🤶.
W świątecznym śpiewaniu wzięły udział prawie wszystkie klasy. Zaskoczyła nas różnorodność interpretacji, pomysły na wykonanie kolęd, kreatywne aranżacje a przede wszystkim cudowny klimat świąteczny.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólną zabawę. Najlepsze wykonania zostały nagrodzone!
Pomimo, że trwają ferie świąteczne, młodzież nie próżnuje. Elbląska ekipa pojechała do Estonii do Tallina na Europejskie Spotkanie Młodzieży w duchu Taizé. Taizé to, po pierwsze, nieduża wioska we Francji. Po drugie jest to wspólnota ekumeniczna, która kształtuje młodych Europejczyków i promuje idee pokoju i braterstwa w Chrystusie. Na przełomie każdego roku młodzi ludzie przyjeżdżają do miasta, w którym odbywa się ESM. Obecnie po raz pierwszy gospodarzem spotkania jest Tallin. Przez kilka dni spotkamy się na modlitwie o pokój oraz na rozmowach w międzynarodowych grupach. Kilka tysięcy osób z każdego kraju Europy to ludzie, z którymi można nawiązać przyjaźń i doświadczyć duchowej wspólnoty.
W dniu 17 grudnia 2024r. klasy 2b i 2c biologiczno-chemiczne uczestniczyły w Młodzieżowym Spotkaniu z Medycyną na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Młodzież miała okazję zapoznać się z bardzo aktualnymi problemami dotyczącymi każdego z nas a szczególnie ludzi młodych to znaczy problemu stresu i wpływu snu na dobre samopoczucie. Był też czas na wykład i dyskusję na temat fenotypu folianowo – homocysteinowego, gdzie przedstawiona analiza czynników ryzyka dała młodzieży obraz problemu związanego z brakiem homeostazy organizmu wpływającej bezpośrednio lub pośrednio na zdrowie ludzkie.
Nasze najlepsze wolontariuszki: Agata Wawrzyniak i Aleksandra Brodnicka ponownie wyróżnione na Gali wolontariatu, która odbyła się w dniu 9 grudnia 2024r w Ratuszu Staromiejskim.
Zarówno Agata jak i Aleksandra zasługują na to by powiedzieć o nich kilka słów. Obecnie są uczennicami klasy maturalnej. Są najaktywniejszymi i najbardziej oddanymi wolontariuszkami w naszej szkole. Ich działalność nie ogranicza się do podstawowych zadań charytatywnych – wprowadzają do wolontariatu innowacyjne pomysły, które integrują i angażują społeczność szkolną, jednocześnie przynosząc realne wsparcie dla potrzebujących. Wyróżniają się one nie tylko pomysłowością, ale i wyjątkową odpowiedzialnością oraz umiejętnościami organizacyjnymi, dzięki którym każda akcja jest dobrze zaplanowana i skutecznie przeprowadzona.
W czwartek 28 listopada braliśmy udział w wykładach i warsztatach w ramach projektu Uranium. Swoją obecnością zaszczycił nas dr.inż. Łukasz Gaweł z wydziału chemicznego Politechniki Gdańskiej.
Pierwsza część wydarzenia obejmowała cykl wykładów, które wprowadziły nas w tematykę energii wodorowej. Prof. Łukasz Gaweł omówił właściwości fizyko-chemiczne wodoru, jego rolę w energetyce oraz wyjaśnił, dlaczego wodór jest uznawany za jedno z najbardziej obiecujących źródeł energii w przyszłości. Wykłady dotyczyły również tematyki magazynowania i transportu wodoru, które są kluczowe dla efektywnego wykorzystania tego surowca w systemach energetycznych.
Przysłowie głosi: Święty Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze.
W piątek 29 listopada 2024 w auli szkolnej odbyły się szkolne Andrzejki. Jakże pięknie i klimatycznie zrobiło się w auli. Stroje wróżących, dekoracje, światła - wszystko to „gwarantowało” sprawdzalność postawionych wróżb. Wiele stoisk z ludowymi wróżbami przygotowano na tę okoliczność. Były wróżby tradycyjne związane z Andrzejkami mi.in. lanie się wosku, ale też przygotowano wróżby w bardziej współczesnej odsłonie. Ważne jednak, że wróżono jak „z nut” : bogactwo, miłość, powodzenie w życiu, ilość posiadanych dzieci w przyszłości, wykonywany zawód itd.
Kto chce niech wierzy w wróżby bo jak powiadają: Której but na progu stanie - pierwsza panna na wydanie
28 listopada odbył się kiermasz charytatywny dla Mateusza Wojciechowskiego, naszego Elblążanina, który w czerwcu b.r. wskutek nieszczęśliwego wypadku został sparaliżowany.
Mateusz to niesamowity młody człowiek, własnie ukończył WSB w Gdański i miał wielkie plany. Chciał zostać żołnierzem.
Teraz największym celem dla nas jest postawić Mateusza na nogi.
Dziękujemy całej społeczności II LO za wielki odzew i wsparcie akcji.