Na świecie każdego dnia zakaża się wirusem HIV około 6 tys. osób, a około 4,5 tys. osób umiera z przyczyn związanych z HIV/AIDS. W Polsce każdego roku wykrywanych jest kilkaset zakażeń. To znaczy, że codziennie w Polsce 2-3 osoby dowiadują się o zakażeniu HIV. W większości są to osoby młode.

To właśnie 1. grudnia solidaryzujemy się przyozdabiając swój ubiór czerwonymi kokardkami i wspieramy blisko 37 milionów ludzi zarażonych wirusem HIV.  Święto jest obchodzone od 35 lat w ramach walki z AIDS, z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Na całym świecie organizowane są wtedy spotkania, akcje propagandowe i obchody mające na celu rozpowszechnianie badań profilaktycznych związanych z zarażeniem wirusem HIV, jak i pomoc w zrozumieniu skali problemu.

W tym roku również w naszej szkole została zorganizowana kampania przeciwko AIDS. Punkt informacyjny zlokalizowany był na I piętrze. Można było poczytać lub zabrać ulotki ze sobą.

Poza tym klasy 2b i 3c wysłuchały prelekcji pani Izabeli Ostasz z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Elblągu na temat profilaktyki zakażeń HIV.

Każdy, bez względu na pochodzenie rasowe, religię lub orientację seksualną, jeśli prowadzi życie seksualne lub ma kontakt z zakażoną HIV krwią może nabyć zakażenie HIV. Ani płeć, ani wiek, ani wykonywany zawód czy spełniane powołanie nie chronią przed zakażeniem. Przed zakażeniem chroni jedynie znajomość dróg zakażenia i stosowanie metod zmniejszających ryzyko zakażenia. Według statystyk blisko 50-70% osób zarażonych nie jest świadoma obecności choroby.

Nie daj się HIV- zrób test!

Zachęcamy do obejrzenia filmu: https://www.youtube.com/watch?v=Mn3GxS2rdOY


Matura za:


Wakacje za:

 

 

Szkoła w chmurze Microsoft

unia europejska

Nagrody

Uczelnie

  • PG
  • UG
  • WSBG
  • PWSZ
  • EUH-E

Linki