Czym jest orgiami? Pewnie każdy wie. Słownik języka polskiego podaje taką definicję „japońska sztuka wykonywania kunsztownych papierowych figurek bez pomocy nożyczek i kleju”.
Filip – uczeń klasy IE w wolnym czasie tworzy figurki orgiami. Tak naprawdę wykorzystuje wolne chwile nawet w szkole, by stworzyć kolejną pracę. Składa różne figurki: żurawie, gołębie zajączki, róże oraz tzw. pajaritę. Figurki mają różne wymiary : od kilkunastu centymetrów do centymetra. Każdego dnia powstaje ich po kilka sztuk.
Origami powstało w VI w. n. e. w Chinach, mimo to nie Chiny lecz Japonia jest uznawana za kolebkę sztuki składania papieru.
W Japonii origami pojawiło się już w VII w. za sprawą mnichów, którzy wraz z umiejętnością produkcji papieru zaszczepili u Japończyków zamiłowanie do jego składania
Tradycja składania papieru była początkowo przekazywana drogą ustną z pokolenia na pokolenie. Najstarsze znane nam dokumenty pisane o origami pochodzą z przełomu XVII/XVIII w. Origami w Chinach i Japonii zakorzeniło się w tradycji i kulturze. Zdecydowana większość Chińczyków i Japończyków zna na pamięć przynajmniej kilka figurek. Charakterystycznym tego przykładem jest rok 1976, kiedy tysiące Chińczyków spontanicznie uczciło pamięć zmarłego premiera, robiąc papierowe kwiaty i składając je pod jednym z pomników.
W Europie origami pojawiło się najpierw w Hiszpanii. Później bardzo szybko XX wiek przyniósł również stabilizację w sprawie reguł origami. Wcześniej reguły były płynne – nie przypisywano im większego znaczenia. Trudno też się temu dziwić skoro przez wieki bazowano na tradycyjnych składankach, których sposób wykonania był od stuleci jasno określony. W XX w. reguły uległy zaostrzeniu. Olbrzymią rolę odegrali w tym entuzjaści z Europy i USA. Ustalono, że punktem wyjścia będzie kwadratowa kartka papieru. Nie można przy tym korzystać z kleju, nożyczek ani dodatkowo ozdabiać figurek poprzez malowanie rozprzestrzeniło się również na inne kraje.
żródło: http://www.origami.art.pl/historia-origami