Polecam bardzo ciekawy artykuł o sposobie na generowanie bardzo trudnych do złamania ale łatwych do zapamiętania haseł:

Generowanie łatwych do zapamiętania haseł z wykorzystaniem łańcuchów Markowa

Nie od dziś wiadomo, że tworzenie i zapamiętywanie haseł jest typowym problemem, z którym mierzy się praktycznie każdy użytkownik komputerów czy urządzeń mobilnych. Złe praktyki związane z hasłami często prowadzą też do incydentów bezpieczeństwa, np jeśli ustawimy je zbyt słabe i uda się złamać w ramach ataku bruteforce. (...)

W ostatnich latach zaleca się podejście, w którym hasła są bardzo długie i składają się ze słów i zdań w języku ojczystym, zamiast losowych kombinacji liter, znaków specjalnych i cyfr. Innymi słowy – hasło okowa-blat-mikser-koniec-szczyt-rdza-szumny-ptak ma zbliżony poziom złożoności do 18 losowych znaków z zakresu [A-Za-z0-9], a jest bez porównania łatwiejsze do zapamiętania.

No właśnie! A może dałoby się wymyślić jeszcze lepszy sposób na tworzenie łatwych do zapamiętania haseł, ale inaczej niż poprzez wybieranie losowych słów ze słownika? O takim eksperymencie będzie ten tekst. Przykładowe hasło, które dostaniemy na końcu będzie wyglądać tak: włada czego dowodem jawnym jest lada jaką przeleciała drogą powitam zosienkę i jeśli nie jest piękności choć (...)” [https://sekurak.pl/generowanie-latwych-do-zapamietania-hasel-z-wykorzystaniem-lancuchow-markowa/]

prezentacja wykonana przez koleżankę Julię Korzeniewską z klasy II

 

prezentacja wykonana przez kolegę Kubę Krawcewicza z klasy II

 

prezentacja wykonana przez koleżankę Ewelinę Rutkowską z klasy II


Matura za:


Wakacje za:

 

 

Kampania Dzieciństwo bez Przemocy

Nagrody

Uczelnie

  • PG
  • UG
  • WSBG
  • PWSZ
  • EUH-E

Linki