Dzięki środkom finansowym z Narodowego Programu rozwoju Czytelnictwa nasza biblioteka szkolna wzbogaciła się o wiele nowych tytułów, w tym pozycji beletrystycznych. Nie zabrakło wśród nich kryminałów naszej elbląskiej autorki pani Agnieszki Pietrzyk.

W listopadzie uczniowie m.in. z klasy 2a i 2b wzięli udział w warsztatach literackich pt. Szkolni detektywi: o tajnikach kryminału poprowadzonych przez panią Aleksandrę Bułę z Biblioteki Elbląskiej.

Co to kryminał klasyczny, jego początki i prekursorzy, cechy takiej powieści- wszystko to zostało omówione i zestawione z cechami książek pani Pietrzyk.

Autorka opowiadała o swoich książkach, o bohaterach. Rodzina to zbiorowy bohater obecny w jej wielu powieściach. Podkreślała, że rozwiązanie zagadki kryminalnej, musi zaskoczyć nawet najbardziej przewidującego czytelnika. Dowiedzieliśmy się jak zaczęła się przygoda pisania książek przez panią Agnieszkę, skąd pomysły na kryminały i skąd pochodzi wiedza i merytoryczne informacje, jak prowadzić śledztwo i kto ma jakie kompetencje. Autorka swój warsztat pisarski rozwija w oparciu o informacje internetowe: policyjne, sądowe, czyta fora i różne komentarze oraz podręczniki do kryminalistyki. Pisanie powieści trwa około 8 miesięcy, potem pierwsi recenzenci zgłaszają uwagi i to trwa około 2 miesięcy i w końcu tekst trafia do wydawcy. Tu redaktorskie szlify, nadanie tytułu powieści i publikacja. Warto podkreślić, że tytuły powieści pani Agnieszka nadaje jako wersja robocza. To wydawnictwo ma zastrzeżone prawo do ostatecznego tytułu książki. I np. książka pt. „Zostań w domu” roboczy tytuł miała „Wieżowiec”. Jej akcja rozgrywa się w wieżowcu przy ul. Okulickiego 14 w dzień Wigilii. Około 200 mieszkańców bloku zostaje zakładnikami terrorystów. Z wieżowca nie mogą wyjść , ani nikt nie może wejść. Kto to uczyni, spotka go kara…

Młodzież pytała autorkę o wiele spraw związanych z procesem pisania kryminałów, były też pytania o pracę zawodową i zainteresowania. Gdy nadszedł czas części warsztatowej spotkania, uczniowie zostali podzieleni na grupy, w których mieli stworzyć krótką formę z cechami kryminału.

I tak oto na podstawie podanych elementów powstały zabawne opowiastki kryminalne:
1. Miejsce akcji: szkoła Detektyw: woźna Sprawa: zniknięcie sztandaru szkoły wymyśl: zarys fabuły, tytuł, hasło reklamowe
2. Miejsce akcji: szkolny/klasowy biwak nad jeziorem/domki wczasowe w małej miejscowości Detektyw: policjant lokalnego komisariatu Spraw: zniknięcie przewodniczącego klasy wymyśl: zarys fabuły, tytuł, hasło reklamowe
3. Miejsce akcji: escape room/wyjście grupy przyjaciół /szkolnej "paczki" znajomych Detektyw: młodsza siostra zabrana przez jednego z uczestniczek Sprawa: uprowadzenie jednego z uczestników/uczestniczek wymyśl: zarys fabuły, tytuł, hasło reklamowe
4. Miejsce akcji: Biblioteka Elbląska/ wizyta grupy szkolnej w magazynach cennych starodruków Detektyw: jeden z uczniów/jedna z uczennic – klasowy „omnibus” Sprawa: zniknięcie dzieła Kopernika „O obrotach ciał niebieskich” wymyśl:zarys fabuły, tytuł, hasło reklamowe

Pani Agnieszka Pietrzyk wszystkich stworzonych historii uważnie wysłuchała, podzieliła się spostrzeżeniami i uwagami za na koniec podpisała książki z biblioteki szkolnej pięknymi dedykacjami.

Dziękujemy za wspaniałe zajęcia i urocze spotkanie autorskie.

Ps. Dowiedzieliśmy się, że nowa powieść kryminalna już marcu 2023 r.  Czekamy!


Matura za:

134 dni, 8 godz and 55:21 min:sek


Wakacje za:

187 dni, 8 godz and 55:21 min:sek

 

 

Kampania Dzieciństwo bez Przemocy

Nagrody

Uczelnie

  • PG
  • UG
  • WSBG
  • PWSZ
  • EUH-E

Linki