W miesiącu lipcu biblioteka szkolna wzbogaciła swoje zbiory o książki zakupione z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Jak wiadomo promocja czytelnictwa to jedno z kluczowych działań realizowanych nie tylko przez biblioteki oraz nauczycieli języka polskiego. To zadanie dla wszystkich, w szczególności  rodziców, by książka była obecna w od wczesnego dzieciństwa każdego dziecka.


Promujemy i upowszechniamy czytanie, literaturę i jej piękno. I tak oto w miesiącu wrześniu przeprowadziliśmy w szkole cztery warsztaty literackie, w których udział wzięły klasy: IA, 1G, IIB oraz IVA. Spotkania realizowane są w ramach Festiwalu Literackiego „Wielorzecze”.

Warsztaty poprowadziły dwie pisarki.

Bardzo charyzmatyczna artystka Mirka Szychowiak przeprowadziła warsztaty z czytania poezji, ale także z rozumienia otaczającego nas świata, na których m.in. czytała przejmujące wiersze z tomu Kup mi las. Jest to uznana polska poetka i autorka opowiadań, wielokrotnie nagradzana w konkursach literackich. Na uznanie zasługują otrzymane przez nią nominacje: w 2011 r. do Nagrody Literackiej Nike za tom Jeszcze się tu pokręcę, w 2021 r. do Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej za tom Uwaga, obiekt monitorowany oraz w 2015 r. do nagrody głównej XI Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania za opowiadanie pt. Wzgórze Olgi. W 2021 miała okazję tworzyć w mieszkaniu Wisławy Szymborskie, w którym była rezydentką w ramach nagrody w projekcie rezydencjalnym Wrocławskiego Domu Literatury, Wrocławia Miasta Literatury UNESCO i Fundacji Wisławy Szymborskiej.


Oto notatka z warsztatów autorstwa Laury Van Iperen z klasy IA , która miała szansę spotkać się z niezwykle utalentowaną artystką - Małgorzatą Anną Bobak-Końcową:
Jest to poetka, malarka, animatorka kultury, ilustratorka książek i równocześnie wyjątkowo ciepła i sympatyczna kobieta emanująca ogromem empatii. Autorka zadebiutowała w 2017 roku na łamach 155th WHA Haiga Contest. Napisała 6 tomików o tytułach: Brzydka, Żywot Pliszki, Medalik bez łańcuszka, Juzine, Co pachnie ciszej oraz Papierowe serwetki. Jest założycielką Polskiego Stowarzyszenia Haiku i to właśnie tej formy pisania uczyła nas - pierwszoklasistów - w zeszłym tygodniu. Wytłumaczyła nam sposób tworzenia tego jakże ciekawego, japońskiego rodzaju wiersza, a następnie mieliśmy szansę napisać własne teksty pod nadzorem specjalistki. Świetnie się bawiliśmy, rozwijając równocześnie literackie zdolności. Mamy nadzieję na więcej tak pozytywnych spotkań.


Wakacje za:

 

 

Szkoła w chmurze Microsoft

unia europejska

Nagrody

Uczelnie

  • PG
  • UG
  • WSBG
  • PWSZ
  • EUH-E

Linki