Jesteś tutaj: Start Biblioteka Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Narodowe Czytanie 2020 - Balladyna
Balladyna Juliusza Słowackiego lekturą dziewiątej odsłony Narodowego Czytania.
Nasza szkoła bierze udział w tej zacnej akcji czytelniczej od samego początku. Czytaliśmy w różnych miejscach i dla różnej publiczności. W tym roku ze względu na reżim sanitarny obowiązujący w szkole do udziału zaproszone zostały trzy klasy : IA, IE oraz IIE.
Narodowe Czytanie odbyło się 4 września 2020r. w auli szkolnej- dokładnie w dniu, w którym Juliusz Słowacki obchodziłby 211 urodziny.
Spotkanie rozpoczęła pani Agnieszka Jurewicz – dyrektor II LO, a za nią Zosia Szawara (absolwentka i była przewodnicząca samorządu uczniowskiego) zaprezentowała kilka ciekawostek dotyczących Balladyny i jej twórcy.
Juliusz Słowacki zmarł młodo, bo w wieku 40 lat, we Francji, tęskniąc za ojczyzną. Jego dzieło powstało właśnie na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
Balladyna – co to za imię?
Juliusz Słowacki swojemu dramatowi rozgrywającemu się w legendarnych czasach panowania dynastii Popielów nadał tytuł „Balladyna”. Jest to imię głównej bohaterki tragedii.
Imię to nawiązuje do bardzo popularnego w epoce romantyzmu gatunku literackiego, jakim była Romantyczni twórcy często swych bohaterów nazywali wymyślonymi przez siebie imionami. Takie imiona swoim bohaterkom nadawali również czołowi polscy romantycy – Mickiewicz i Słowacki.
To Mickiewicz stworzył imię Grażyna, zaś Słowacki - Balladyna.
Imię mickiewiczowskie świetnie się przyjęło i do dziś spotykamy kobiety o takim imieniu. Imię Balladyna zaś nie jest nadawane .
A co z Aliną? W Polsce obecnie żyje około 92 tysiące kobiet i dziewczynek o imieniu Alina.
W II LO mamy tylko jedną kobietę o tym imieniu. Jest to Pani Alina Smoleńska – pielęgniarka szkolna i jak twierdzi, nigdy nie była zakochana w Kirkorze.
Narodowe Czytanie przygotowali:
Balladyna - Kaja Kuligowska (absolwentka)
Alina/scenariusz/reżyseria - Magdalena Świniarska (absolwentka)
Juliusz - Maja Październik (2E)
Skierka - Nikola Grzybowska (2E)
Kirkor - Klaudia Parczewska (2E)
Wdowa - Julia Włodarczak (2E)
Scenariusz - Magdalena Świniarska (absolwentka)
Scenografia - Agata Kuc (absolwentka)
Opracowanie – Zofia Szawara (absolwentka)
Koordynator – Edyta Andruszewska