Narodowe Czytanie w II LO.
Co roku nasza szkoła bierze udział imprezie czytelniczej Narodowe Czytanie. W tym roku jest to 10. edycja tej narodowej imprezy. Przez tę dekadę czytaliśmy w różnych miejscach. Zaczynaliśmy w domu seniora w Tolkmicku, potem czytaliśmy w ogródkach kawiarni na starym mieście dla przechodniów. W tym roku czytaliśmy w szkole. Słuchaczami były dwie klasy pierwsze 1b i 1a.
W rolę lektorów czytających „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej wcielili się uczniowie klasy IIIE i 3e : Maja Glegoła, Maja Październik, Klaudia Parczewska, Nikola Grzybowska, Natalia Binkowska, Weronika Zielińska, Patryk Szmit i Grzegorz Koronowski.
Uczniowie sprawdzili się w tej roli. Czytali z zapałem, dramatycznie, wykonanie iście aktorskie. Publiczność w skupieniu śledziła tekst.

Gabriela Zapolska napisała Moralność pani Dulskiej jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie, gdzie autorka osobiście czuwała nad przygotowaniami i brała udział w próbach. Wszystkie te inscenizacje przyjęto z wielkim aplauzem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również pokazywane w wielu miastach przedstawienia teatrów objazdowych, m.in. realizacje Teatru Gabrieli Zapolskiej, podróżującego po całej Galicji. Moralność pani Dulskiej weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Odnosiła też sukcesy za granicą. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku.


Wakacje za:

 

 

Szkoła w chmurze Microsoft

unia europejska

Nagrody

Uczelnie

  • PG
  • UG
  • WSBG
  • PWSZ
  • EUH-E

Linki