angielska polkaKlasa dwujęzyczna. Nie taki diabeł straszny jak go malują. Co dwujęzyczność oznacza w praktyce? Wcale nie to, że musisz już na starcie być biegły w języku angielskim jak sama królowa Elżbieta II. Na początek wystarczy, że umiesz się komunikować. Lekcje języka angielskiego mają Cię dopiero przygotować do matury na poziomie dwujęzycznym, której wcale nie musisz wybrać. Zerknij, co Twoi starsi koledzy mają na ten temat do powiedzenia.

 

Marta Kuchnicka z klasy 1d mówi, że najważniejsze w nauce języka obcego jest obcowanie z nim, słuchanie oraz prowadzenie rozmów. Klasa o profilu dwujęzycznym to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą pozbyć się bariery językowej. Lekcje w języku angielskim oprócz merytorycznej wiedzy z zakresu historii, WOS-u, czy geografii, niosą ze sobą również wzbogacenie słownictwa. I to wszystko w przyjaznej atmosferze.

 

Podobnie, Agata Kwiatkowska z klasy 2a, dodaje, że znajomość innego języka, poza macierzystym, poszerza horyzonty. Możemy porozumiewać się z obcokrajowcami, oglądać filmy po angielsku, czytać książki, słuchać piosenek i je rozumieć! Znacznie urozmaica to życie. Dodatkowo, im szybciej zaczniemy, tym lepiej dla rozwoju naszego mózgu. Trenowanie na poziomie dwujęzycznym bardzo go przyspiesza i dzięki temu później łatwiej przyswajamy wszelkie informacje.

 

Doświadczyłeś kiedyś tego uczucia, że oglądając swój ulubiony serial po angielsku z polskimi napisami, byłeś zniesmaczony jakością tłumaczenia? Mateusz Wysocki z klasy 1d ma na ten temat celne spostrzeżenia. Wyjaśnia, że zaletą klasy dwujęzycznej jest to, że często tłumaczenia na język polski mają braki lub są niedokładne, więc znając język angielski, znamy dokładny punkt widzenia autora wypowiedzi.

 

Z kolei Patrycja Kinder z klasy 1a wybiega w przyszłość. Myśli, dla osób chcących studiować za granicą, klasa dwujęzyczna jest naturalnym wyborem ze względu na to, że umożliwia przyzwyczajenie się do języka angielskiego jako języka wykładowego.

 

Agata Bisaga z klasy 1a sądzi, że największą zaletą klasy dwujęzycznej jest to, że przedmioty po angielsku są naprawdę przez 45 minut prowadzone po angielsku. Do tej pory nigdy nie mieliśmy okazji doświadczyć mówienia w tym języku cały czas, chyba że na języku angielskim, gdzie jednak zawsze wkradnie się jakiś element języka polskiego. Na przedmiotach dwujęzycznych można się naprawdę „przestawić” na język angielski, wdrożyć w ten język.

 

Tomasz Tydrych z klasy 1a zauważa, ze język angielski to narzędzie międzynarodowej komunikacji. Profil dwujęzyczny to większy zasób słów i swoboda posługiwania się językiem, przydatne nie tylko w życiu prywatnym, ale i na studiach oraz w życiu zawodowym. Klasa o profilu dwujęzycznym to "handicap" na maturze i "must-have" dla osób, które myślą o zagranicznych programach stypendialnych czy studiach za granicą.

 

Nic dodać, nic ująć. Słowa Waszych kolegów.

 


Matura za:

Szkoła w chmurze Microsoft

Nagrody

Uczelnie

  • PG
  • UG
  • WSBG
  • PWSZ
  • EUH-E

Linki