Drodzy uczniowie i nauczyciele i rodzice

Prezentuję Wam przydatne linki do stron z bezpłatnymi kisiążkami i lekturami szkolnymi, które ułatwią naukę zdalną i być może umilą pobyt w domu:

 

Wolne Lektury to internetowa biblioteka prowadzona przez Fundację Nowoczesna Polska.

Można w niej znależć utwory dla wszystkich kategorii wiekowych czytelników. Są to głownie pozycje należące do klasyki literatury polskiej oraz światowej.

E-booki i audiobooki można pobrać za darmo na dowolne urządzenie bezpośrednio z katalogu bibliotecznego.

 

Książki udostępnia się w kilku formach:   

e-booki: html; txt;pdf;epub;mobi; fb2

audiobooki: mp3;Ogg Vorbis oraz format DAISY dostosowany do potrzeb osób słabowidzących, niewidomych oraz mających trudności z czytaniem

 

 

Lekrury.gov.pl to wirtualna biblioteka, w której znajdziecie wybrane tytuły z kanonu lektur szkolnych.

W bibliotece znajduje się około 1/3 wszystkich tytułów z kanonu lektur szkolnych, zarówno obowiązkowych, jak i uzupełniających. Zasoby serwisu zostały podzielone na 5 kategorii dostosowanych do programu nauczania w szkołach podstawowych i liceach.

Książki można czytać online lub pobrać na czytnik w formie e-booka.

Projekt lektury.gov.pl został zainicjowany przez Ministerstwo Inewstycji i Rozwoju oraz Ministerstwo Cyfryzacji

 

 

POLONA to jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych i największa tego typu w Polsce. W serwisie udostępnione są zbiory Biblioteki Narodowej oraz obiekty innych instytucji - zdigitalizowane przy użyciu nowoczesnych technologii.

Każdego dnia zbiory POLONY powiększają się średnio o 2000 obiektów. Są to : książki, stare druki, rękopisy, grafiki, mapy, nuty, fotografie, ulotki, afisze i pocztówki.

W POLONIE znajdują się najcenniejsze skarby polskiej kultury i historii: Kronika Anonima zwanego Gallem, rękopisy Jana Kochanowskiego, Mickiewicza, Chopina, rysunki Norwida i Witkacego.

Dostęp jest bezpłatny!

 

Federacja Bibliotek Cyfrowych to platforma, która w jednym miejscu pozwala przeszukać i czytać online zbiory z ponad 100 bibliotek cyfrowych.

W portalu Federacji znależć możnam.in. zasoby Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej, Śląskiej Biblioteki Cyfrowej, Jagiellońskiej Biblioteki Cyfrowej oraz e-biblioteki Uniwesytetu Warszawskiego. Obok dużych bibliotek cyfrowych są także małe udostępniające swoje zbiory w ścieci. W bazie FCB znajduje się ponad 6,7 miliona obiektów cyfrowych.

 

 

Życzę efektywnego przeszukiwania cyfrowych zbiorów i miłej lektury. Wkrótce nowe linki.

 

Edyta Andruszewska

bibliotekarz