WSTĘP

Komputer jest zbiorem skomplikowanych układów elektronicznych, które same w sobie nie są w stanie wykonać jakiejkolwiek znaczącej operacji. Jego „inteligencja” bierze się w całości z wiedzy, którą przekazali mu programiści w postaci odpowiedniego oprogramowania. Zatem nie ma mowy o funkcjonowaniu komputera bez oprogramowania.

Program jest to przepis (algorytm) na rozwiązanie określonego zadania podany jako zbiór kolejnych poleceń zapisany w jakimś języku programowania. Każdy język programowania ma określony zestaw instrukcji oraz składnię poleceń.

Historia programowania zaczyna się w dziewiętnastym wieku. Przyjmuje się, że brytyjski matematyk Charles Babbage (1791 - 1871) jest wynalazca pierwszej maszyny liczącej, którą dało się zaprogramować. Ch. Babage przedstawił pierwszy prototyp tej maszyny, zwanej maszyną analityczną (ang: analytical engine) w Royal Society. Maszyna owa została opisana przez niego oraz przez Ade Auguste Lovelace (1815-1852), córkę Byrona. Lady Lovelace próbowała nawet za pomocą tej maszyny „obliczyć" wyniki wyścigów konnych. Wprowadzaniu i wyprowadzaniu danych służyły karty dziurkowane. Projekt jednak nie został do końca zrealizowany z powodu braku środków finansowych

Następnym wizjonerem był Alan Turing (1912-1954), który opracował znaną w informatyce koncepcję idealnych maszyn liczących, zwanych „maszynami Turinga”. Ten brytyjczyk miał również swój udział w pracach nad maszyna szyfrujacą Enigma. Maszyna Turinga stała się inspiracja dla John'a von Neumann'a (1903-1957), projektodawcy schematu stosowanego do dziś w architekturze komputerów.

Pod koniec lat 30-tych na arenie pojawia się niemiecki inżynier Konrad Zuse (1910-1995), który skończył budowę pierwszej elektronicznej i programowalnej maszyny liczącej o nazwie Z1. Wojna przerwała jego prace, do której jednak pod koniec lat 40-tych powrócił i w roku 1947 przedstawił pierwszy język programowania „Plankalkuel” (pol: rachunek planowy).

Jednak właściwy rozwój języków programowania zaczyna się w 1957, kiedy pojawia się język programowania FORTRAN (FORmula TRANslator), zaprezentowany przez John'a Backus'a. FORTRAN używany jest do dziś szczególnie w numeryce i fizyce. Dalej rozwój języków programowania, których dziś jest ponad 2000, przebiega w dość szybkim tempie.

[SPIS TREŚCI]