- 1937
- G. Stibitz zbudował pierwsza binarną maszynę sumującą Model K. Tworzy on także w Laboratoriach Bella pierwszy cyfrowy obwód.
- 1938
- Konrad Zuse buduje Z1, pierwsza binarną maszynę liczącą.
- 1939
- G. Stibitz i S.Williams budują Complex Number Computer. który zawiera czterysta przekaźników telefonicznych i jest podłączony do trzech dalekopisów, prekursorów nowoczesnych terminali.
- 1941
- Konrad Zuse buduje Z3, pierwszy programowalny kalkulator.
- 1942
- J. Atanasoff i C. Berry ukończył budowę maszyny liczącej ABC.
- 1943
- Powstaje ENIAC (Electronic Numerical Interpreter And Calculator), zbudowany przez J. Eckerta i J. Mauchly'ego dla potrzeb obliczeń balistycznych Marynarki Wojennej USA.
- 1944
- Howard Aiken z zespołem konstruuje komputer elektromechaniczny Harvard Mark l. Maszyna waży 35 ton.
- 1945
- Zostaje uruchomiony ENIAC (Electrical Numerical Integrator and Computer). Komputer opracowany pod kierownictwem fizyka Johna W. Mauchlyego (1907-1980) i inżyniera elektryka Johna Prespera Eckerta (1919-1995) składa się m.in. z 17 486 lamp elektronowych i pobiera 174 000 watów mocy. Całe urządzenie waży ok. 80 ton i może wykonać maksymalnie 5000 operacji dodawania i 360 mnożenia w ciągu sekundy. Komputer cechuje duża awaryjność średnio co 5 minut przepala się jedna z kilkunastu tysięcy lamp elektronowych. Szybkość taktowania zegara ENIAC-a wynosi 100. Powstaje pierwszy podręcznik obsługi komputera. Instrukcję posługiwania się komputerem ENIAC pisze Amerykanka Emily Goldstine. Grace M. Hopper w prototypie komputera Mark II znajduje pierwszą pluskwę. Jest nią ćma, która spowodowała błąd w pracy jednego z przekaźników. John von Neumann opracowuje koncepcję programu, który umieszczony w pamięci steruje komputerem. Rozpoczyna karierę termin bit.
- 1946
- Startuje projekt komputera BINAC (Binary Automatic Computer) pierwszej maszyny działającej w czasie rzeczywistym. Zespół konstruktorów pod batutą Johna W. Mauchlyego i J. Prespera Eckerta kończy pracę w 1949 roku. Amerykański matematyk John Tukey (1915-2000) po raz pierwszy używa terminu bit (skrót od binary digit).
- ROK 1947
- Frederic Williams (1911-77), angielski profesor na uniwersytecie w Manchesterze, wprowadza do użytku wynalezioną przez siebie i opatentowaną w 1946 pamięć operacyjną opartą na lampach elektronowych (pamięć lampowa, CRT).
- Budowa komputera Harvard MARK II zostaje ukończona. Projektem kieruje Howard Aiken. Jest to duży programowalny komputer, znacznie szybszy od MARK I.
- 23 grudnia pokazany został wąskiej publiczności tranzystor (TRANsfer reSISTOR). Urządzenie wynaleźli pracownicy AT&T Bell Telephone Laboratories: Walter Brattain, William Shockley i John Bardeen. Za swoje osiągnięcie otrzymali w roku 1956 nagrodę Nobla. Tranzystor posiada takie same właściwości jak lampa elektronowa, tyle że jest szybszy, rzadziej ulega uszkodzeniu, zużywa mniej energii i emituje mniej ciepła. Komputery używające tranzystorów są ok. tysiąca razy szybsze od lampowych. Są to urządzenia drugiej generacji, pojawią się za nie mniej niż sześć lat.
- ROK 1948
- Richard Hamming (1915-98), z Bell Labs, opracowuje sposób wykrywania i usuwania błędów w programach.
- Jesienią IBM przedstawia model 604. Jest to programowalny kalkulator oraz dziurkarka kart perforowanych. Zawiera tylko 1400 lamp elektronowych. Potrafi on przeczytać kartę, przeprowadzić do 60 operacji w ciągu 80 milisekund i wyprowadzić rezultaty na tę samą kartę.
- W styczniu Wallace Eckert (1902-71) z IBM, wraz ze współpracownikami kończy SSEC (Selective Sequence Electronic Calculator). SSEC jest pierwszym kalkulatorem, który wykonuje instrukcje krok po kroku i jest w stanie zmieniać działanie programu w zależności od wcześniej uzyskanych rezultatów. SSEC jest 250 razy szybszy od MARK I. Zawiera 8 rejestrów, pamięć o pojemności 150 słów oraz 66 taśm papierowych o całkowitej pojemności 20000 słów. Słowo ma rozmiar 20 cyfr. Maszyna jest zbudowana z 12000 lamp elektronowych oraz 21400 przekaźników. Jest bardzo głośna i wydziela mnóstwo ciepła.
- Newman i Williams oraz ich współpracownicy z uniwersytetu w Machesterze, kończą budowę prototypowej maszyny Manchester MARK I. Jest to pierwszy programowalny komputer, w którym cały program jest umieszczony w pamięci. Używa on pamięci operacyjnej zaprojektowanej przez Williamsa (pamięć lampowa). Programy są wprowadzane za pomocą klawiatury w postaci binarnej, a wynik jest odczytywany, także w postaci binarnej, na jednej z lamp. Pierwszy program został uruchomiony 21 czerwca. Jego autorem jest prof. Tom Kilburn.
- Eckert i Mauchly rozpoczynają prace nad komputerem bazowanym na idei maszyny z Princeton von Neumanna. Ma to być UNIVAC-1 (UNIVersal Automatic Computer).
- ROK 1949
- Eckert i Mauchly, po założeniu własnej firmy, budują BINAC-a. Jest on przeznaczony dla sił powietrznych USA. Posiada podwójne procesory, każdy z 700 lampami i pojemnością pamięci po 512 31-bitowych słów. Każdy procesor zajmuje tylko 4 stopy kwadratowe. Może wykonać 1000 mnożeń na sekundę. Jednak projektanci, zajęci budową UNIVAC-a, nie poświęcili zbyt dużo czasu BINAC-owi, przez co jest trochę niedopracowany.
- W maju Maurice Wilkes i jego współpracownicy z uniwersytetu w Cambridge kończą pracę nad komputerem EDSAC (Electronic Delay Storage Automatic Computer). Projekt jest wspierany finansowo przez J. Lyons & Co. Ltd.. Jest to pierwszy w pełni skalowalny komputer, z programem przechowywanym w pamięci. Prędkość EDSAC-a to 500 kHz, większość instrukcji jest wykonywana przez ok 1500 ms.
- Projekt komputera Harvard MARK-III, kierowany przez Howarda Aikena, zostaje skończony. Pamięć tej maszyny jest składowana tylko na bębnach magnetycznych. Jej pojemność wynosi 4000 instrukcji. MARK-III zawiera ok. 5000 lamp i 2000 przekaźników.
- John Mauchly wymyśla Short Order Code na potrzeby komputera UNIVAC. Jest to pierwszy język programowania wysokiego poziomu.
- ROK 1950
- Narodowe Biuro Standardów (US National Bereau of Standards) uruchamia komputer SEAC (Standards Eastern Automatic Computer). Aby zmniejszyć liczbę lamp elektronowych, użyto 12000 germanowych diod. Pamięć komputera jest w stanie przechować 512 45-bitowych słów.
- Konrad Zuse kończy budowę Z4 i instaluje go na Politechnice Federalnej w Zurychu. Komputer ma zmodyfikowaną budowę, dzięki czemu może wykonywać skoki warunkowe. Poza tym podczas wykonywania instrukcji w tym samym czasie dwie kolejne są odczytywane i dodatkowo przeprowadzane są różnorakie optymalizacje. Z4 był używany przez 5 lat na Politechnice, a następne 5 we Francji.
- ROK 1951
- Pierwszy komputer dla biznesu zostaje skończony. Jest to LEO (Lyons Electronic Office). Jego projektantami są T. Raymond Thompson, John Simmons oraz ich współpracownicy z firmy Lyons Co. z Anglii.
- Eckert i Mauchly kończą budowę komputera UNIVAC. Jest on pierwszym urządzeniem komercyjnie dostępnym w USA, sprzedanym za milion dolarów. Komputer jest programowalny, zatem nie ma potrzeby, przy każdym nowym zadaniu, przebudowy układów i zmiany przełączników. Maszyna pobiera instrukcje bezpośrednio z programu umieszczonego w pamięci. Jej pojemność to 1000 12-cyfrowych słów. UNIVAC potrafi wykonać 8333 operacji dodawania lub 555 mnożenia w ciągu sekundy. Zbudowany jest z 5000 lamp i zajmuje 200 stóp kwadratowych powierzchni.
- Jay Forrester, wraz ze współpracownikami z MIT (Massachusetts Institute of Technology), kończy rozpoczętą w 1949 budowę komputera Whirlwind. Został zbudowany dla biura badań marynarki wojennej USA. Jego przeznaczeniem jest wykonywanie zadań w czasie rzeczywistym, tzn. wyniki operacji są przedstawiane prawie natychmiast na ekranie. Jest w stanie wykonać 500000 operacji dodawania lub 50000 mnożenia w ciągu sekundy. Whirlwind pierwotnie zbudowany był z 3300 lamp i 8900 kryształowych diod. Zajmuje powierzchnię 2500 stóp kwadratowych. Dodatkowo w komputerze wykorzystany został wynalazek Forrestera z 1949 roku - pamięć oparta na żelaznych rdzeniach, opatentowana w 1956 roku.
- ROK 1952
- Komputer EDVAC zostaje ostatecznie skończony. Jego projektantami są Mauchly, Eckert i Von Neumann. Zbudowany jest z 4000 lamp i 10000 kryształowych diod. Pojemność pamięci wynosi 1024 44-bitowych słów. EDVAC pracuje z częstotliwością zegara 1 MHz.
- IBM decyduje się na dodanie komputerów do swojej linii produkcyjnej. Pierwszym modelem jest IBM 701, zaprojektowany przez Nathaniela Rochestera. Jego przeznaczenie to głównie badania naukowe. Model 701 zawiera 1 Kb pamięci operacyjnej. Innowacją wprowadzoną w tej maszynie jest to, że użyty został napęd taśmowy. Pojemność takiej taśmy jest 12000 razy większa od pojemności karty perforowanej. Komputer IBM 701 może wykonać 2200 operacji dodawania na sekundę.
- Jay Forrester z MIT pracuje nad nowym rodzajem pamięci operacyjnej. Buduje pamięć opartą na rdzeniach magnetycznych. Jest ona o wiele szybsza i bardziej niezawodna od używanej do tej pory pamięci lampowej. W roku 1953 Forrester, po wielu testach, dokonuje wymiany rodzaju pamięci w komputerze Whirlwind. Użycie pamięci rdzeniowej zwiększa znacznie jego szybkość i ogólną wydajność.
- Uruchomiony zostaje ostatni komputer Howarda Aikena - Harvard MARK IV. Dzięki zastosowaniu pamięci opartych na rdzeniach ferrytowych, udało się uzyskać wysoką prędkość urządzenia.
- Komputer UNIVAC przewiduje wynik wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Myli się tylko o 7%. Dzięki temu komputery stają się celem zainteresowania szerszej publiczności
- ROK 1953
- IBM wprowadza pierwszy komputer produkowany na skalę masową. Jest to model 650 (znany także jako Magnetic Drum Computer). Już w pierwszym roku sprzedano 450 sztuk, a przez całe 15 lat produkcji około 1500.
- Na uniwersytecie w Illinois zostaje uruchomiony komputer ILLIAC. Jest to najbardziej wydajna maszyna na świecie.
- ROK 1954
- John Backus, pracownik IBM, tworzy język FORTRAN (Formula Translator). Jest to ogromny krok w przód w sposobie programowania komputerów. Harlan Herrick uruchamia pierwszy poprawnie działający program napisany w tym języku.
- Do produkcji trafia pierwszy komercyjny komputer firmy IBM - model 704. Ma wbudowaną jednostkę indeksującą oraz wykonującą operacje zmiennoprzecinkowe. Dzięki temu może wykonać 40000 operacji dodawania w ciągu sekundy. Na potrzeby tej maszyny Gene Amdahl tworzy pierwszy system operacyjny.
- Jack Tramiel zakłada firmę Commodore. Zajmie ona czołową pozycję w produkcji komputerów osobistych. Najbardziej znane maszyny tej firmy to oczywiście Commodore 64, VIC20 oraz seria komputerów Amiga. Na początku jednak firma zajmuje się naprawą maszyn do pisania.
- ROK 1956
- IBM tworzy pierwszy dysk twardy - RAMAC 350. Jego pojemność to 5MB, natomiast cena - milion dolarów.
- W laboratoriach MIT ukończony zostaje pierwszy komputer tranzystorowy. Jest to TX-O (Transistorized Experimental Computer). Komputery oparte na tranzystorach rozpoczynają drugą generację.
- ROK 1957
- Ken Olsen i Harlan Anderson zakładają firmę DEC (Digital Equipment Corporation), która stanie się jednym z największych producentów komputerów na świecie.
- Oficjalnie opublikowany zostaje język FORTRAN-1, stworzony przez Johna Backusa i jego współpracowników z IBM. FORTRAN używa zapisu podobnego do tego z algebry. Dlatego też język ten stanie się popularny, szczególnie wśród naukowców i techników.
- ROK 1958
- Wynalazcy z Fairchild Semiconductor i Texas Instruments (są to m.in. Jean Hoerni, Kurt Lehovec, Jack Kilby oraz Robert Noyce) niezależnie pracują nad układem scalonym. W lutym 1959 r. Jack Kilby, z Texas Instruments, zgłosi patent opisujący, jak prosty obwód - złożony z dwóch tranzystorów - zrobić na jednym kawałku germanu. Za swoje osiągnięcie otrzyma w roku 2000 Nagrodę Nobla. Jednak bardziej obiecująca technologia powstanie nieco później w konkurencyjnej firmie Fairchild Semiconductor, gdzie Robert Noyce opracuje technikę tzw. integracji planarnej. Ta technologia lepiej nadaje się do budowania układów scalonych na płytkach z krzemu niż germanu. Właśnie ten wynalazek doprowadzi do współczesnej dominacji krzemu w światowej elektronice. Robert Noyce - w wielu źródłach wymieniany jako pierwszy twórca układu scalonego, jeden z założycieli firmy Intel, która dziś jest największym producentem mikroprocesorów na świecie - nie doczekał jednak decyzji komitetu noblowskiego. Zmarł 3 czerwca 1990 r.
- Przedstawiony zostaje komputer sił powietrznych USA - SAGE. Jest to pierwszy efektywny system kontroli lotów.
- Seymour Cray, pracujący dla firmy Control Data Corporation, buduje komputer CDC 1604. Jest to pierwszy w pełni tranzystorowy superkomputer.
- ROK 1960
- W listopadzie firma DEC prezentuje PDP-1, pierwszy dostępny w sprzedaży minikomputer, z monitorem i klawiaturą. Głównym projektantem maszyny jest Benjamin Curley.
- Remington Rand przedstawia komputer Livemore Advanced Research Computer (LARC). Jego przeznaczenie to badania naukowe. LARC posiada 60000 tranzystorów.
- Po raz pierwszy pojawiają się napędy dysków wymiennych.
- ROK 1961
- IBM buduje komputer IBM 7030, lub inaczej Stretch. Jest on około 30 razy szybszy niż model 704, dzięki czemu jest najszybszym superkomputerem na świecie. Nowością jest to, że jeden bajt stanowi 8 bitów, czyli tak jak wygląda to aktualnie. Komputer zostaje dostarczony do Centrum Badań Atomowych w Los Alamos i będzie pracował tam do roku 1971.
- Fernando Corbató tworzy system CTSS (Compatible Time Sharing System). Dzięki niemu możliwe staje się używanie komputera przez kilku użytkowników jednocześnie.
- Fairchild Semiconductors udostępnia do sprzedaży układ scalony.
- ROK 1962
- W grudniu na uniwersytecie w Manchasterze przedstawiony zostaje komputer ATLAS. Jest to najwydajniejsza maszyna na świecie, może wykonać 200 tys. operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. W komputerze tym po raz pierwszy użyta została pamięć wirtualna i stronicowanie pamięci. ATLAS posiada oddzielne jednostki do wykonywania operacji stało- i zmiennoprzecinkowych.
- Ivan Sutherland tworzy pierwszy system graficzny - Sketchpad, który potrafi wyświetlać obrazy na ekranie, a nie tylko tekst, jak dotąd.
- ROK 1963
- Narodowy Instytut Standardów w USA (ANSI) akceptuje standard ASCII w wersji siedmio-bitowej. Dzięki niemu możliwa staje się bezproblemowa wymiana informacji pomiędzy maszynami różnych producentów.
- Douglas Engelbert otrzymuje patent na wymyśloną przez siebie mysz. Rok później buduje pierwszy działający egzemplarz.
- ROK 1964
- Tom Kurtz i John Kemeny z uniwersytetu Dartmouth tworzą język BASIC (Beginner's All-purpose Symbolic Instruction Language). Ich celem było napisanie prostego języka programowania, dzięki któremu studenci mogliby szybko nauczyć się pracy z komputerami.
- Firmy American Airlines oraz IBM przedstawiają system SABRE (Semi-Automated Business Research Environment), wspomagający proces rezerwacji biletów lotniczych.
- Control Data Corporation przedstawia pierwszy komercyjnie dostępny superkomputer. Jest to model 6600 zaprojektowany przez Seymoura Cray'a.
- IBM przedstawia pierwszą "rodzinę" komputerów, w której każda maszyna jest ze sobą kompatybilna. Dodatkowo są to pierwsze urządzenia trzeciej generacji wyprodukowane w tej firmie.
- ROK 1965
- Firma DEC przedstawia pierwszy prawdziwy minikomputer. Jest to model PDP-8.
- Maurice Wilkes buduje pierwszy chip pamięci podręcznej - cache. Jest on używany zarówno w minikomputerach jak i komputerach typu mainframe.
- ROK 1967
- IBM tworzy pierwszą dyskietkę. Jej rozmiar to 8 cali.
- ROK 1968
- Robert Noyce, Andy Grove i Gordon Moore zakładają firmę Intel (INTegrated ELectronics). Formalnie korporacja rozpoczyna pracę 18 lipca.
- Douglas Engelbart z Instytutu Badań w Stanford (Stanford Research Institute) demonstruje na konferencji Joint Computer Conference w San Francisco pierwszy system wykorzystujący klawiaturę, mysz oraz okienkowy interfejs użytkownika.
- ROK 1969
- Intel zapowiada pamięć RAM o pojemności 1KB (kilobajt). Jest to wielkość znacznie przewyższająca poprzednie układy tego typu.
- Założona zostaje firma AMD (Advanced Micro Devices). Stanie się ona głównym konkurentem Intela na rynku mikroprocesorów.
- Kenneth Thomson i Dennis Ritchie rozpoczynają pracę nad systemem UNIX. Jego pierwsza wersja, napisana w asemblerze, przeznaczona jest dla komputera PDP-7 firmy DEC. System UNIX stanie się jednym z najczęściej używanych systemów operacyjnych na świecie.
- ROK 1970
- Pracownicy Intela wynajdują pamięć ROM (Read Only Memory - pamięć bez możliwości zapisu). Technologia ta pozwala na przechowywanie informacji nawet po odłączeniu komputera od źródła prądu.
- ROK 1971
- Niklaus Wirth tworzy język programowania Pascal. Programy w nim napisane mają budowę strukturalną - podzielone są na funkcje i procedury. Pascal będzie powszechnie używany przez ponad 20 lat.
- Wayne Pickette z firmy Intel wynalazł sposób tworzenia mikroprocesora, czyli komputera umieszczonego na chipie. Ted Hoff (także z Intela) zgadzał się z Pickettem i doprowadził do stworzenia pierwszego mikroprocesora. W styczniu Intel wypuszcza model 4004, który zajmuje powierzchnię 12 mm kw.
- Firma Kenback wypuszcza na rynek model Kenback-1, najwcześniejszy model komputera osobistego (PC). Jego twórcą jest John BlankenBaker. Komputer wykorzystuje 130 układów scalonych, posiada pamięć pojemności 256 bajtów oraz wykonuje 1000 instrukcji na sekundę. Koszt urządzenia to 750 dolarów.
- ROK 1972
- 24 sierpnia Intel wypuszcza mikroprocesor 8008. Jest to 8-bitowy układ o częstotliwości zegara 200 kHz. Może wykonać 300000 instrukcji na sekundę i zaadresować 16KB pamięci. Procesor ten zawiera 3500 tranzystorów.
- Dennis Ritchie kończy pracę nad językiem C i publikuje oficjalną specyfikację.
- Alain Colmerauer z uniwersytetu w Marsylii tworzy język PROLOG (Programming in Logic). Jest to język przeznaczony dla komputerów piątej generacji.
- Seymour Cray zakłada firmę Cray Research, która wprowadza w roku 1976 udany superkomputer komercyjny - Cray I.
- Texas Instruments przedstawia mikroprocesor TMS 1000. Jest to pierwszy układ, który do pracy nie potrzebuje wielu dodatkowych chipów, tak jak jego pierwowzór - Intel 4004. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość dodawania do niego własnych instrukcji.
- ROK 1973
- Naukowcy z Xerox PARC tworzą eksperymentalny komputer osobisty Alto, korzystający ze środowiska graficznego, sterowanego myszą.
- Sędzia federalny Earl Larson dokonuje sprawdzenia słuszności przyznania patentu na komputer dla Eckerta i Mauchly'ego. Według jego dochodzenia to John Atanasoff jest wynalazcą nowoczesnego komputera elektronicznego.
- ROK 1975
- Ed Roberts z MITS (Micro Instrumentation and Telemetry Systems) tworzy jeden z pierwszych komputerów osobistych (PC). Jest to Altair 8800. Urządzenie zbudowane jest na bazie mikroprocesora Intel 8080 i dysponuje pamięcią 256 bajtów. Cena komputera to 395 dolarów, jednak należy złożyć go samemu, a do działania potrzebuje dodatkowych części wartych 2000 dolarów. Mimo to w pierwszym roku sprzedano 2000 sztuk komputerów Altair 8800.
- Paul Allen i Bill Gates piszą wersję języka BASIC dla komputera Altair. Następnie zakładają własną firmę. Jest to Micro-Soft. W przeciągu zaledwie 20 lat systemy operacyjne Microsoftu będą zainstalowane na 90% komputerów klasy PC.
- Firma MOS Technologies wprowadza procesor 6502, który dzięki swojej szybkości, wydajności, a zarazem niskiej cenie, staje się bardzo popularny i używany jest w wielu komputerach osobistych.
- Do sprzedaży trafiają trzy ważne mikroprocesory. Są to: Zilog Z80, MOS 6502 oraz Motorola 6800. Staną się one najpopularniejszymi układami montowanymi w komputerach osobistych.
- ROK 1976
- Steve Jobs i Steve Wozniak budują komputer Apple I. Udaje im się sprzedać 200 sztuk w cenie 666,66 dolarów każda.
- Steve Jobs i Steve Wozniak zakładają firmę Apple Computer. Swoją przygodę z budową komputerów zaczynali w garażu Jobsa. Firma Apple stanie się jednym z największych producentów komputerów na świecie.
- Firma Seymoura Cray'a tworzy superkomputer Cray I. Jest to pierwsza komercyjna maszyna, która przekroczyła granicę 1 MIPS (milion instrukcji na sekundę).
- ROK 1977
- Apple Computer wprowadza na rynek komputer Apple II. Jest on w stanie wyświetlać kolorową grafikę. W pamięci ROM zawarty jest interpreter języka BASIC. Sercem komputera jest mikroprocesor 6502, pojemność pamięci RAM wynosi 4KB. Cena urządzenia to około 1300 dolarów.
- Commodore wypuszcza komputer osobisty PET 2001. Zbudowany jest na bazie mikroprocesora 6502, posiada 4KB pamięci RAM, 14KB ROM oraz potrafi wyświetlać kolorową grafikę. PET stanie się bardzo popularnym komputerem, nawet do tego stopnia, że aby go otrzymać będzie trzeba czekać 5 miesięcy. Cena urządzenia to ok. 600 dolarów.
- Radio Shack przedstawia mikrokomputer TRS-80-1. Jest to pierwszy komputer osobisty, którego nie trzeba własnoręcznie składać, dodatkowo dołączona jest do niego instrukcja obsługi dla początkujących.
- ROK 1978
- Intel przedstawia swój pierwszy procesor 16-bitowy. Jest to 8086, o częstotliwości zegara 4,77 MHz. Układ ten używa rejestrów 16-bitowych oraz 16-bitowej szyny danych. Zbudowany jest z 29000 tranzystorów w technologii 3 mikronów. Potrafi zaadresować 1MB pamięci.
- DEC wprowadza na rynek VAX 11/780, komputer 32-bitowy, który staje się platformą dla wielu aplikacji naukowych i technicznych.
- Atari wprowadza na rynek swoje pierwsze komputery domowe. Są to modele 400 oraz 800. Charakteryzują się one zaawansowanymi układami graficznymi i dźwiękowymi. Oba urządzenia wyposażone są w mikroprocesor MOS 6502. Różnią się praktycznie tylko ilością posiadanej pamięci RAM - Atari 400 ma 16 KB, a Atari 800 48 KB.
- ROK 1979
- Apple Computer wprowadza Apple II Plus wyposażony w 48KB pamięci RAM. Jego cena to ok. 1200 dolarów, ale dzięki napisaniu arkusza kalkulacyjnego na tę platformę, Apple II Plus będzie sprzedawał się wyśmienicie.
- ROK 1980
- Hewlett-Packard nie chcąc pozostać w tyle na rynku komputerów osobistych, wypuszcza własny model - HP-85. Jego cena to 3250 dolarów.
- IBM rozpoczyna prace nad stworzeniem komputera osobistego. Jednak nie jest to zadanie priorytetowe. Zespół składa się z dwunastu ludzi, jego szefem jest Don Estridge. IBM zatrudnia małą firmę z Seattle - Microsoft, która ma napisać system operacyjny dla nowego komputera. Microsoft wykupuje prawa do systemu DOS od firmy Seattle Computer Products za mniej niż 100 tys. dolarów i przerabia go na własne potrzeby. System zostaje nazwany MS-DOS.
- Apple Computer zapowiada komputer Apple III. Jego cena to 3500 dolarów. Jednak maszyna jest nieudana i o mały włos nie doprowadzi producenta do bankructwa.
- Firma prowadzona przez Clive'a Sinclaira wypuszcza na rynek komputer ZX-80. Jego projektantem jest Jim Westwood. Urządzenie posiada 1KB pamięci RAM i 4KB ROM. Mimo bardzo słabej, czarno-białej, grafiki sprzedano ok. 50 tys. sztuk ZX-80.
- ROK 1981
- Adam Osborne tworzy pierwszy udany komputer przenośny - Osborne 1. Waży on "jedynie" 12kg. Został zbudowany na bazie mikroprocesora Z-80, posiada 64Kb(?) pamięci RAM i korzysta z systemu operacyjnego CP/M. Cena urządzenia jest stosunkowo niska - 1795 dolarów. Dodatkowo Osborne dodaje do swojego komputera dużą ilość wartościowego oprogramowania, m.in. WordStar, SuperCalc, BASIC. Niestety popełnia bardzo duży marketingowy błąd: zapowiada komputer Osborne 2, kiedy model pierwszy sprzedaje się znakomicie i jest na niego duże zapotrzebowanie. Przez to sprzedaż Osoborne 1 drastycznie spada i firma Osborne'a bankrutuje.
- 12 sierpnia IBM przedstawia swój pierwszy komputer osobisty - IBM 5150 PC. Zawiera on procesor Intel 8088, 64KB pamięci RAM, 40 KB ROM oraz jedną stację dyskietek 5,25 cala. Na komputerze zainstalowany jest system MS-DOS Microsoftu. Cena urządzenia waha się od 3000 do 6000 dolarów. Dzięki swojej polityce udostępniania innym firmom licencji na produkcję podobnych maszyn, IBM stworzy standard przemysłowy. W ciągu 4 lat przyniesie to firmie zyski w wysokości 4,5 mld. dolarów.
- Xerox przedstawia komercyjną wersję komputera Alto - Xerox Star 8010. Wprowadza on wiele innowacji, m.in. środowisko graficzne. W skład zestawu wchodzą mysz, drukarka laserowa, edytor tekstu WYSIWYG (What You See Is What You Get - To co widzisz to dostaniesz). Pomysł na budowę takiego komputera był bardzo dobry, lecz elementy takie jak marketing, wysoka cena (kilkadziesiąt tysięcy dolarów) powodują brak zainteresowania ze strony użytkownika indywidualnego.
- Commodore wprowadza komputer VIC20. Posiada on mikroprocesor 6502A, 5KB RAM, 20 KB ROM, kolorową grafikę. Dzięki tym właściwościom oraz bardzo niskiej cenie (ok. 300 dolarów) VIC20 staje się bardzo popularnym komputerem. Będzie to pierwsza maszyna sprzedana w ilości ponad miliona sztuk.
- Pojawia się komputer ZX-81, przebudowana wersja modelu ZX-80. W odróżnieniu od poprzednika, umożliwia pracę na liczbach zmiennoprzecinkowych oraz posiada ulepszoną, choć nadal niedoskonałą, grafikę. Co ciekawe, jest także znacznie tańszy, dzięki czemu przez rok sprzedano ok. 500 tys. sztuk. Aby sprostać takiemu zapotrzebowaniu, Clive Sinclair kupuje od Timex'a jedną z fabryk w Szkocji. Jednym z warunków umowy jest zezwolenie na sprzedaż komputerów ZX przez Timex w USA.
- ROK 1982
- Commodore rozpoczyna sprzedaż komputera Commodore 64. Wyposażono go w procesor 6510, 64KB RAM, 20KB ROM, Microsoft BASIC, doskonałą grafikę i dźwięk. Początkowa cena urządzenia to 600 dolarów, jednak potem obniżono ją do 200 dolarów. Commodore 64 zostanie sprzedany w ilości ok. 20 milionów sztuk, stając się niepokonanym liderem w tej dziedzinie.
- Rod Canion z Texas Instruments zakłada własną firmę - Compaq Computer - i wypuszcza na rynek klon komputera IBM PC. Compaq stanie się największym konkurentem IBM-a na rynku komputerów osobistych.
- ZX Spectrum, kolejny model firmy Sinclair Research, trafia do sprzedaży. Dostępne są dwie wersje urządzenia - z 16 i 48KB RAM. Jak na sprzęt tej klasy Spectrum posiada zupełnie niezłą grafikę i przyzwoity BASIC. Komputer stanie się bardzo popularny, a ilością oprogramowania będzie ustępował tylko Commodore 64.
- ROK 1983
- IBM wypuszcza na rynek model IBM PC XT. Jest zbudowany na bazie mikroprocesora Intel 8088, posiada 128KB RAM, 40KB ROM, stację dyskietek. Komputer odnosi sukces. Niestety model IBM PC Jr., ze względu na swoją wysoką cenę, odniesie porażkę.
- Lotus Development przedstawia arkusz kalkulacyjny Lotus 1-2-3 przeznaczony dla komputera IBM PC. Zastąpi on program VisiCalc, odnosząc ogromny sukces.
- ROK 1984
- 22 stycznia, podczas trwania meczu o Superbowl, wyemitowana zostaje 60-sekundowa reklamówka prezentująca nowy produkt Apple'a - komputer Apple Macintosh. Urządzenie jest zbudowane na bazie mikroprocesora Motorola 68000 i posiada 128KB RAM. Interfejs użytkownika jest całkowicie graficzny i wymaga użycia myszy. Cena komputera to 2495 dolarów. Odniesie on duży sukces, gdyż już po 6 miesiącach sprzedanych zostanie 100 tys. sztuk. Sam film reklamowy stanie się bardzo popularny mimo, że został wyświetlony tylko raz. Cena jego emisji to 1,5 miliona dolarów.
- Microsoft wprowadza nowy system - MS-DOS 3.0 - przygotowany specjalnie dla komputera IBM PC AT, wykorzystującego procesor Intel 80286. Nowy DOS pozwala na współpracę z dyskietkami pojemności 1,2MB oraz z dyskami twardymi o pojemności większej niż 10MB.
- Opracowany zostaje standard MIDI (Musical Instrument Digital Interface), służący do łączenia komputerów z cyfrowymi syntezatorami muzycznymi.
- Firmy Sony oraz Philips wprowadzają dyski CD-ROM (Compact Disk ROM), które pozwalają na przechowywanie znacznej, jak na owe czasy, ilości danych.
- Warner Communications, właściciel firmy Atari, postanawia ją sprzedać, gdyż nastawiona na rynek gier video, nie przynosi już oczekiwanych zysków. Nowym właścicielem staje się Jack Tramiel, założyciel Commodore Business Machines, którą porzucił kilka miesięcy wcześniej.
- ROK 1985
- 20 listopada odbywa się premiera systemu operacyjnego Microsoft Windows 1.0, jest ona jednak spóźniona o ponad rok w stosunku do wcześniejszych zapowiedzi. Cena produktu to 100 dolarów.
- W roku 1984 Commodore wykupuje firmę Amiga Corporation, która stworzyła prototyp nowego komputera. W tym roku następuje premiera Amigi 1000 wyprodukowanej już przez Commodore. Jest to bardzo zaawansowany komputer, zawierający zintegrowane układy graficzne, video, dźwiękowe, wyposażony w 256KB RAM. Dodatkowo Carl Sassenrath zaprojektował dla niego dobry system operacyjny, cechujący się wielozadaniowością i graficznym interfejsem użytkownika. Cena urządzenia to 1200 dolarów.
- Hewlett-Packard wprowadza na rynek pierwszą drukarkę laserową dla komputerów PC - LaserJet, która stanie się jednym z najbardziej udanych produktów firmy.
- Intel przedstawia 32-bitowy mikroprocesor 80386, zgodny z modelem 80286. Układ zbudowany jest z 275 tys. tranzystorów i taktowany jest zegarem 16 MHz.
- Na zimowych targach w Las Vegas, Jack Tramiel, właściciel Atari, przedstawia produkty nowonabytej firmy. Jest to rodzina 8-bitowych komputerów domowych XE, w skład której wchodzą modele 65 XE i 135 XE oraz dwa 16-bitowe urządzenia z serii ST. Szczególnie te drugie, 130ST i 520ST, przyciągają uwagę zebranych. Za jedną trzecią ceny Macintosha, oferują praktycznie takie same możliwości.
- ROK 1986
- Atari wprowadza do sprzedaży komputer 1040ST. Posiada on wbudowaną stację dyskietek oraz pamięć operacyjną o pojemności aż 1MB.
- ROK 1987
- W kwietniu odbywa się premiera rodziny komputerów IBM PS/2. W jej skład wchodzą urządzenia wyposażone w procesory 8086, 80286 oraz 80386. System operacyjny, z jakiego korzystają, to OS/2, przygotowany wspólnie przez IBM i Microsoft. Jest on duży, wolny i zawiera mnóstwo błędów, jednak pozwala komputerom klasy IBM PC korzystać z myszy.
- Microsoft prezentuje system Windows 2.0 oraz pakiet Microsoft Works, w skład którego wchodzą edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny oraz baza danych.
- Na rynku pojawiają się nowe produkty Atari: komputer Atari MegaST oraz drukarka Atari Laser Printer. Oba urządzenia kosztują łącznie mniej niż 3000 dolarów, dzięki czemu są powszechnie wykorzystywane do komputerowego składu publikacji (DTP).
- ROK 1988
- Intel przedstawia procesor 80386SX, tańszą wersję 80386 z 16-bitową szyną danych. Cena układu to 219 dolarów, a prędkość 2 MIPS (milionów instrukcji na sekundę).
- Steve Jobs z NeXT Inc. przedstawia po dwóch latach pracy swoją stację roboczą. Jest ona bazowana na mikroprocesorze Motorola 68030 25 MHz, zawiera koprocesor matematyczny 68882, 8MB RAM, 17-calowy monitor czarno-biały, napęd magnetooptyczny o pojemność 256MB. Dodatkowo zainstalowany jest obiektowy system operacyjny NeXTSTEP.
- ROK 1989
- W kwietniu odbywa się premiera nowego układu Intela - 80486. Są to zintegrowane 386 i koprocesor 387, wzbogacone o 8 KB pamięci cache (w sumie 32KB). Mikroprocesor taktowany jest zegarem 25 MHz. Chip zbudowano z ponad miliona tranzystorów.
- Firma Cray zostaje podzielona na dwie części: Cray Research, która kontynuuje dotychczasową politykę oraz Cray Computer Corp., której szefem jest Seymour Cray, a która zajmować się ma tworzeniem superkomputerów opartych na układach z arsenku galu.
- ROK 1990
- Oficjalne narodziny WWW. Tim Berners-Lee tworzy język HTML (HyperText Markup Language). Sieć WWW używa także stworzonego przez niego protokołu HTTP i adresów URL.
- W maju odbywa się premiera systemu Microsoft Windows 3.0. Jest to system napisany zupełnie od nowa, wyposażony w graficzny interfejs użytkownika (GUI), wzorowany na interfejsie komputera Macintosh. W związku z tym IBM postanawia zaprzestać współpracy z Microsoftem w tworzeniu systemu OS/2, gdyż sądzi, że Windows stanie się jego konkurentem i wpłynie na małą popularność "dwójki".
- Motorola przedstawia 32-bitowy układ 68040, taktowany zegarem 25 MHz. Mikroprocesor jest zbudowany z ok. 1,2 miliona tranzystorów, zawiera jednostkę zmiennoprzecinkową oraz dodatkową pamięć cache do przechowywania instrukcji.
- ROK 1991
- 5 października ukazuje się pierwsza oficjalna wersja systemu Linux. Jego autorem jest Linus Torvalds, młody student z Finlandii. Linux jest darmowym systemem operacyjnym, rozprowadzanym wraz z kodem źródłowym. Całość oparta jest na specyfikacji POSIX. System stanie się jedną z najpopularniejszych alternatyw dla Windows.
- Opracowany zostaje format kompresji grafiki - JPEG (Joint Photographic Experts Group).
- Microsoft wydaje system MS-DOS 5.0. Po nieudanej wersji 4.0, ta odnosi znaczący sukces, m.in. dlatego że Microsoft przeprowadził testy beta na niespotykaną dotąd skalę.
- IBM i Apple podpisują porozumienie, na mocy którego obie firmy mają współpracować w opracowywaniu nowych technologii. Chodzi głównie o wykorzystanie nowego procesora PowerPC w komputerach Apple'a oraz o nowy, obiektowy system operacyjny (nazwa kodowa PINK). W odpowiedzi na to Microsoft zapowiada Windows NT (New Technology).
- ROK 1992
- W sklepach pojawia się nowy produkt Microsoftu - Windows 3.1 który stanie się najpopularniejszym systemem okienkowym aż do ukazania się Windows 95. W ciągu zaledwie dwóch miesięcy sprzedano milion kopii programu.
- Apple przegrywa z Microsoftem wytoczoną przez siebie kilka lat wcześniej sprawę. Apple twierdził, że Microsoft ukradł ideę graficznego interfejsu użytkownika. Gdyby sprawę wygrał, losy mogłyby się potoczyć ciekawie, być może nie byłoby teraz Windows...
- ROK 1993
- Światu pokazany zostaje procesor Intel Pentium, wyprodukowany w technologii 0,8 mikrona. Taktowany jest zegarem 60 MHz, lub 66 MHz. Układ zawiera ok. 3,1 miliona tranzystorów. W roku 1994 odkryty zostanie błąd w budowie procesora, powodujący nieprawidłowe wykonywanie obliczeń.
- Microsoft wydaje system Windows NT. Ponieważ jest w niego wbudowany system DOS, nie ma już potrzeby kupna oddzielnej kopii.
- ROK 1994
- Commodore Computers, producent popularnego Commodore 64, ogłasza upadłość.
- Studenci uniwersytetu Stanford - Jerry Yang i David Filo - tworzą bazę stron internetowych. W ten sposób powstaje jeden z największych katalogów - Yahoo! Przez pojawianie się tego typu serwisów na znaczeniu tracą takie usługi takie jak gopher i archie.
- IBM wydaje system operacyjny OS/2 Warp 3.0, który konkurować ma z Microsoft Windows. IBM zrezygnował z kodu poprzednich wersji systemu napisanego przez potentata z Redmond, dzięki czemu uniknął konieczności wykupienia drogich licencji.
- ROK 1995
- 24 sierpnia odbywa się premiera systemu Windows 95 (nazwa kodowa Chicago). Staje się on wielkim przebojem i w ciągu zaledwie 4 dni sprzedanych zostaje 4 miliony kopii. Nad systemem pracowało 300 programistów, wynikiem czego jest kod złożony z 10 milionów linii. Aby sprostać wymaganiom klienta, Microsoft udostępnił pomoc techniczną, złożoną z 1600-osobowej załogi.
- ESCOM ogłasza utworzenie podległej firmy Amiga Technologies w Niemczech. Jednym z pierwszych produktów jest Amiga 4000T, wyposażona w procesor Motorola 68040 25 MHz (lub 50MHz-owa Motorola 68060), 2 MB chip RAM, dysk twardy o pojemności 1GB oraz system operacyjny AmigaOS 3.1.
- W listopadzie Intel wypuszcza procesory Pentium Pro, taktowane zegarami 150 MHz, 180 MHz i 200 MHz. Układy zbudowane są z 5,5 miliona tranzystorów.
- ROK 1996
- Na rynku pojawiają się nowe produkty Microsoftu: systemy Windows NT 4.0 i Windows CE, przeznaczony dla komputerów kieszonkowych oraz przeglądarka internetowa Internet Explorer 3.0, mająca konkurować z produktem Netscape'a.
- W odpowiedzi na nowe systemy Microsoftu, IBM wydaje wersję 4 swojego OS/2 Warp.
- ROK 1997
- IBM buduje komputer Deep Blue, któremu udaje się dwa razy pokonać szachowego mistrza świata Garry Kasparova. Mimo, że maszyna miała mało wspólnego ze sztuczną inteligencją, udowodniła że komputery są w stanie pomagać ludziom w rozwiązywaniu bardzo skomplikowanych problemów.
- Apple wydaje system operacyjny Mac OS 8.0 przeznaczony dla komputerów Macintosh. Jego początkowa cena to 99 dolarów.
- ROK 1998
- 6 maja odbywa się premiera komputera iMac firmy Apple. Jest on przeznaczony głównie dla początkujących i zoptymalizowany szczególnie do pracy w Internecie. Nie jest to maszyna bardziej zaawansowana od innych, ale wyróżnia ją całkiem nowa stylizacja: kolorowe, półprzezroczyste obudowy, przyciągające oryginalnością i estetyką wykonania. Komputer składa się z procesora PowerPC G3 233 MHz, 32MB RAM, 15-calowego monitora.
- Microsoft wydaje system operacyjny Windows 98. Nie wprowadza on wielu innowacji w stosunku do wersji z 95 roku. Jest jednak zintegrowany z przeglądarką internetową Internet Explorer. Będzie to ważny atut przeciwko potentatowi w sprawie antymonopolowej. W roku 1999 pojawi się druga edycja systemu.
- ROK 1999
- Intel wprowadza procesor Pentium III. Każdy układ zawiera unikalny numer identyfikacyjny, który można sprawdzić za pośrednictwem Internetu. Wzbudza to wiele kontrowersji i powszechnie uważane jest za poważny cios w prywatność nabywców.
- AMD w odpowiedzi na Pentium III wydaje układ Athlon, który w większości testów wypada lepiej niż jego konkurent. Dzięki temu następuje znaczny spadek cen procesorów.
- Steve Jobs, prezes Apple'a, przedstawia notebooka iBook. Maszyna kosztuje w USA niecałe 1600 dolarów. Komputer wyposażono w 300 - megahercowy procesor G3, 12,1-calowy kolorowy wyświetlacz ciekłokrystaliczny, 32MB pamięci RAM i dysk twardy o pojemności 3,2 GB.
- ROK 2000
- Szef Microsoftu - Bill Gates - rezygnuje ze stanowiska CEO. Postanawia zająć się wyłącznie pisaniem programów, a nie - jak dotąd - uczestniczyć w wielu procesach sądowych i zajmować się polityką. Jego miejsce zajmuje współzałożyciel firmy - Paul Allen.
- IBM tworzy superkomputer Blue Gene, następcę Deep Blue. Jest on tysiąc razy szybszy od poprzednika i pracuje z prędkością 1 PetaFLOP. Jest to najwydajniejsza maszyna na świecie.
- 14 lutego odbywa się odkładana premiera systemu Microsoft Windows 2000.
- W lutym AMD przedstawia nowy procesor Athlon taktowany zegarem 1,1 GHz. W odpowiedzi na to Intel jeszcze w tym samym miesiącu prezentuje układ 1,5 GHz. Wyścig trwa...
- 15 lipca Microsoft prezentuje nowy język programowania - C# (C sharp).