Zagadnienia
Adresy Portów TCP / IP




    Aplikacje internetu funkcjonują powyżej protokołów warstwy transportowej (czyli TCP i UDP).
Każda aplikacja TCP / IP ma przypisany numer portu. Są to tak zwane dobrze znane porty
(well - known - ports).
Numery te są publikowane przez organizacje IANA (Internet Assigned Numbers Authority) i identyfikują standardowe aplikacje nazywane dobrze znanymi usługami (well - known-services).
Przykładowo TELNET-owi przypisano port TCP o numerze 23, porty 20 i 21 są przypisane do usługi FTP (20 do danych, a 21 do programu transferu plików).

Innym przykładem jest SMTP. Przypisanym mu numerem portu jest 25.
Przykałdy dobrze znanych portów UDP to: DNS ( Domain Name Server) - numer 53, protokół SNMP (Simple Network Managment Protocol) - numer 161 ( pułapki SNMP mają port 62 ).

Skatalogowano również wiele innych numerów portów, które są standardowo wykorzystywane przez TCP i UDP. Porty, które nie są zdefiniowane jako dobrze znane, mogąbyć wykorzystywane przez dowolne aplikacje, co jest typowe dla aplikacji używających UDP jako
protokołu transportowego. Numery portów można zmieniać, a w środowisku UNIX wyróżniono specjalny plik / etc / services służący do administrowania numerami portów.

Porty są czymś w rodzaju punktów końcowych. Są to "adresowalne miejsca" umożliwiające nawiązanie połączenia logicznego.
Nazywane również portami kontaktowymi usług, udostępniają określone usługi na żądanie innych aplikacji.

SMPT

SMTP (Simple Mail Transfer Protocol) jest jednym z protokołów zestawu TCP/IP.
SMTP jest mechanizmem umożliwiającym przesyłanie poczty elektronicznej w sieci. Pojawią się tutaj pojęcia nadawcy i odbiorcy, które są analogiczne do klienta i serwera dla TELNET-u i FTP.

Elementy SMTP

Pomysł i sposób funkcjonowania poczty elektronicznej są dosyć proste.
Typową strukturę systemu poczty elektronicznej przedstawia rysunek poniżej:



    Na rysunku przedstawiono dwa komputery połączone w sieci. Na obu komputerach zainstalowano te same komponenty poczty elektronicznej. Komputer A wysyła, a Komputer B odbiera wiadomości.

Po wywołaniu programu obsługi poczty występują następujące zdarzenia :

Elementem uruchamiającym aplikację pocztową jest specjalny program pośredniczący nazywany User Agent. Jest on wywoływany komendą z poziomu systemu operacyjnego i uaktywnia edytor umożliwiający użytkownikowi zredagowanie wiadomości do wysłania.

Po utworzeniu wiadomości jest ona przekazywana kolejnemu programowi pośredniczącemu nazywanemu Message Transfer Agent (MTA). Program ten odpowiada za nawiązanie połączenia z innymi komputerami i rozesłanie wiadomości.

Na komputerze adresata (odbiorcy wiadomości) działa inny program MTA, który umieszcza odebraną wiadomość w kolejce nadesłanych wiadomości.

Adresat może przejrzeć nadesłane wiadomości po uruchomieniu programu User Agent na swoim komputerze.

Podsumowanie

SMTP jest systemem poczty elektronicznej wbudowanej w zestaw protokołów TCP/IP. Dostępne są również inne systemy pocztowe (często jako bezpłatne oprogramowanie typu public domain).
np: Netscape Messenger.
Wszystkie systemy poczty elektronicznej funkcjonują w podobny posób. Tym, co je różni jest wygląd i obsługa interfejsu użytkownika.


FTP

    FTP ( File Transfer Protocol) jest popularną aplikacją służącą do przenoszenia (transferu) plików z jednego komputera w sieci TCP/IP do innego. Transfer nie polega faktycznie na usunięciu pliku z jednego systemu i umieszczeniu go w innym, lecz na utworzeniu w systemie docelowym kopii pliku z systemu źródłowego.
Oryginał pliku nie jest przy tej operacji zmieniany w żaden sposób.

FTP jest dosyć łatwym do opanowania programem użytkowym. Podobnie jak TELNET, aplikacja FTP składa się z dwóch elementów - programów nazywanych klientem i serwerem. Klient FTP inicjuje transfer pliku, natomiast serwer FTP odpowiada na odebrane żądanie, ustalając połączenie logiczne pomiędzy komputerami.


Podstawowe funkcje FTP

     FTP umożliwia wykonywanie następujących zadań :

  1. Kopiowanie wielu plików z jednego systemu do innego.
  2. Wyświetlenie listy dostępnych plików w systemie docelowym.
  3. Tworzenie i usuwanie katalogów w systemie docelowym.
  4. Okreslenie bieżącego katalogu w systemie docelowym.
  5. Dołączenie pliku lokalnego do pliku w systemie docelowym.
Niektóre polecenia FTP

    Aby zainicjować połączenie logiczne klienta z serwerem FTP, wystarczy wpisać w systemie operacyjnym polecenie ftp. Po chwili na ekranie terminala pojawia się monit :



ftp>



Oto przykłady kilku poleceń, które można wydać po wyświetleniu monitu FTP


  1. user- umożliwia podanie nazwy użytkownika i hasła
  2. quote - wyświetla parametry działania systemu docelowego
  3. ls- wyświetla zawartość (nazwy plików) bieżącego katalogu w systemie docelowym
  4. mkdir- umożliwia utworzenie nowego katalogu w systemie docelowym
  5. ascii- ustawia tryb ASCII dla transferu plików przez FTP
  6. binary- ustawia tryb binarny dla transferu plików przez FTP
  7. get - polecenie to służy do pobierania (kopiowania) pliku z systemu docelowego
  8. put- działanie tego polecenia jest niejako odwrotne do poprzedniego i pozwala na transfer( skopiowanie) pliku z systemu żródłowego do docelowego
  9. open- po wpisaniu tego polecenia użytkownik może podać nazwę systemu docelowego,do którego chce się podłączyć
  10. close- poleceniem źródłowym i docelowym
  11. quit- powoduje zakończenie działania klienta FTP

Podczas pracy z FTP i transferu plików na ekranie pojawiają się różnego typu informacje i komunikaty. Na przykład po wpisaniu polecenia get i nazwy istniejącego pliku w systemie docelowym, na ekranie pojawią się informacje o stanie połączenia. Wyświetlane są również odpowiednieinformacje dotyczące adresów, nazwy przesyłanego pliku, rozmiaru pliku czy czasu trwania transferu.

Działanie FTP

    W działaniu FTP nie ma nic tajemniczego. Jest to po prostu mechanizm umożliwiający użytkownikowi przesyłanie (kopiowanie) plików między komputerami w sieci. Siłą FTP jest jego prostota. Polecenia, takie jak get, open, close służą dokładnie do tego, co sugeruje ich nazwa. Stosowanie innych poleceń często nie jest już tak intuicyjne i w wielu przypadkach zestaw dostępnych opcji jest różny, zależnie od producenta.

Najważniejszą cechą FTP jest to, że funkcjonuje on identycznie na dowolnym komputerze. Po wywołaniu TELNET-u, FTP i innych wbudowanych aplikacji TCP/IP możemy spodziewać się takiego samego działania niezależnie od platformy systemowej i sprzętowej.

Podsumowanie

FTP jest aplikacją służącą do przesyłania plików z jednego komputera w sieci TCP/IP do innego. W wypadku sieci niejednorodnej zdarza się, że FTP ( w roli klienta lub serwera ) jest dostępny również na komputerach, które nie mają zainstalowanego pełnego zestawu protokołów TCP/IP. Tak jest na przykład z maszynami MVS,VM i VSE.

W FTP można stosować wiele użytecznych poleceń. Podana lista powinna pomóc początkującym użytkownikom. Zdarza się, że nieznajomość terminologii i skrótów typowych dla TCP/IP jest przeszkodą zniechęcającą nowych użytkowników do aplikacji tego protokołu, takich jak FTP. Jednak ostatnie zdanie z powodzeniem można odnieść do każdego protokołu sieciowego.

Hop na górę

Powrót do głównej