Ogólna charakterystyka i zasada działania karty sieciowej


    Karta sieciowa - nazywana również adapterem sieciowym, urządzenie elektroniczne umieszczone na płytce - karcie elektronicznej.
Jest wymagane we wszystkich stacjach roboczych przyłączonych do sieci komputerowej.
Karta sieciowa jest zwykle przystosowana do jednego typu sieci i posiada niepowtarzalny numer, który jest identyfikowany przez komputer.
Taki numer przydzielany jest przez międzynarodową organizację IEEE, każdemu producentowi kart sieciowych / na danej karcie wskazuje się odpowiedni kod i zakres liczbowy.
Zadaniem karty sieciowej jest transmisja i rozszyfrowywanie informacji biegnących łączami komunikacyjnymi, odbiera i zamienia skompresowane pakiety na bajty i przesyła do odbiorcy. Przesył danych rozpoczyna się od "uzgodnienia" parametrów transmisji pomiędzy stacjami / prędkość transmisji, rozmiar pakietów /. Następnie dane przekształcane są na sygnały elektryczne, kodowane, kompresowane i wysyłane do odbiorcy.



    Rodzaje kart sieciowych - możemy wyróżnić dwa rodzaje kart sieciowych, tj. do magistrali ISA jak również do PCI. Ten drugi rodzaj kart sieciowych jest porównalnie lepszy i zalecany ze względu na ich wyższą wydajność i mniejsze obciążenie procesora. Karty sieciowe obecnie posiadają własną pamięć RAM jak również swój procesor, który pozwala na przetwarzanie danych bez angażowania w to głównego procesora, stacji roboczej, natomiast pamięć RAM pełni rolę bufora w sytuacji gdy karta nie w stanie przetworzyć napływających z sieci dużych ilości danych. Pakiety są tymaczasowo umieszczane w pamięci na karcie sieciowej.

Na tylnym panelu kart sieciowych możemy wyróżnić dwa typy gniazd sieciowych są to BNC lub RJ-45 - te drugie są obecnie częściej stosowane.




Rodzaje kabli do sieci komputerowych:


Kable typu skrętki

Ze względu na wydajność oraz popularność kabli typu skrętka przedstawiam poniżej typy tego rodzaju kabli:

  Skrętka nieekranowana UTP - / ang. Unshielded Twisted Pair /, wykonana jest ze skręconych, nieekranowanych przewodów, tworząc linię symetryczną. Skręcenie przewodów za splotem 1 zwój na 6 - 10 cm - chroni transmisję przed oddziaływaniem otoczenia tzw. interferencją. Stosowana do sieci telefonicznych i komputerowych. Przy przesyłaniu sygnałów cyfrowych za pomocą skrętki UTP uzyskujemy przepływowość danych do 100 Mb/s, jak również 1000 Mb/s w nowszej technologii Gigabit Ethernet. Istnieją trzy rodzaje nie ekranowanego kabla skręcanego:

- zgodny ze specyfikacją DIW firmy AT&T
- zgodny ze specyfiką 10 BASE T
- zgodny ze specyfiką Type 3 firmy IBM

  Skrętka foliowana FTP - / ang. Folied Twiste Pair / jest to kabel ekranowany przy pomocy folii, z przewodem uziemiającym, skrętka foliowana jest przeznaczona głównie do budowy sieci komputerowych Ethernet lun Token Ring / o długości nawet kilku kilometrów. Stostowana jest również na krótszych dystansach we wsponianych już wyżej sieciach Gigabit Ethernet / 1 Gb/s /

  Skrętka ekranowana STP - / ang. Shielded Twisted Pair / jest zbliżona do skrętki foliowanej FTP, lecz różni się od niej ekranem wykonanym w postaci oplotu i zewnętrzej koszulki ochronnej. Znaczenie tego typu kabla wzrasta w świetle nowych norm europejskich EMC- / ang. Electro Magnetic Interference / - ograniczających promieniowanie dla nieekranowanych kabli telekomunikacyjnych przy wyższych częstotliwościach pracy.

Parowanie kabli do złącza RJ-45

Przed przystąpieniem do czynności łączenia złącza RJ-45 z kablem sieciowym, należy należy kable odpowiednio ułożyć. Wyżej podaną czynność nazywamy "parowaniem" kabli - / łączenie poszczególnych kabli parami /. Jest to tradycyjny sposób montowania kabli i złącz w sieci Ethernet.

Poczynając od lewej strony / patrząc na złącze od tylniej strony /, parując kable układamy je następująco:


- brązowy,
- biało - brązowy,
- zielony,
- biało - niebieski,
- niebieski,
- biało - zielony,
- pomarańczowy,
- biało - pomarańczowy

Powrót do głównej