Powołując się na wiadomości słownika informatycznego - Grafika komputerowa to dział informatyki zajmujący się tworzeniem obrazów obiektów rzeczywistych i wyimaginowanych, za pomocą komputera. Dziś wiele dziedzin życia nie mogło by sprawnie funkcjonować bez programów wykorzystujących grafikę komputerową. Możemy ją spotkać w architekturze, prasie codziennej, laboratoriach chemicznych, przemyśle twórczym, wojsku a nawet w szpitalu i rozrywce.
RODZAJE GRAFIKI KOMPUTEROWEJ
W grafice komputerowej możemy wyróżnić trzy podstawowe rodzaje grafiki: grafika wektorowa, rastrowa oraz grafika trójwymiarowa.
Pierwsza z nich jest chyba najstarsza. Opis obrazu jest tu zapisywany punkt po punkcie, matematycznie, tzn. linia (o danym początku, końcu i kolorze), okrąg (o danej średnicy i kolorze), kwadrat i inne figury matematyczne. Obraz tego typu ma zastosowanie w pracach gdzie używa się często figur geometrycznych, np. różnego rodzaju wykresy, proste obrazki (tak zwane ClipArty). W przypadku grafiki wektorowej, przy tworzeniu dowolnego projektu, możemy pracować na krzywych tzn. wyginać je, skręcać, skalować itp. Najlepszym programem do tej działalności jest CorelDraw, który oferuje nam wspaniały zestaw narzędzi do pracy nad grafiką wektorową.
Kolejny rodzaj to grafika bitmapowa inaczej rastrowa. Jest to metoda tworzenia grafiki komputerowej traktująca obraz jako zbiór bardzo małych niezależnych od siebie punktów tej samej wielkości (pikseli), ułożonych równo w wierszach i kolumnach. Rastre nazywamy siatkę takich punktów. Każdy jeden punkt opisywany jest osobno. Najczęściej zapisywany jest w trybie RGB, to znaczy za pomocą trzech składowych kolorów: czerwonego (RED), zielonego (GREEN) i niebieskiego (BLUE). Obrazy, zapisywane tym sposobem to np. zdjęcia które są skanowane do komputera. Im zwiększymy ilość punktów do rozpoznania przez skaner (dpi) tym lepszy i dokładniejszy obraz uzyskamy w naszym komputerze. Jednym z najlepszych programów do tworzenia oraz modyfikacji grafiki rastrowej jest Photoshop firmy Adobe. Za jego pomocą możemy nie tylko skanować zdjęcia ale również dokonywać obróbki tzn. zmieniać kontrast, natężenie kolorów, widmo, ostrość, rozmycie itp.
Trzecim i zarazem ostatnim rodzajem jest grafika trójwymiarowa popularnie zwana 3D (z angielskiego - dimension- wymiar). Grafika komputerowa, tworzona przez programy do projektowania przestrzennego, dająca złudzenie głębi obrazu, mimo że jest on wyświetlany na płaskim ekranie. Grafik 3D umożliwia nam wizualizację dowolnie skomponowanego obiektu. Możemy nadawać mu dowolną powłokę (teksturę), oświetlenie i wiele skomplikowanych modyfikacji. Na rynku dostępnych jest wiele programów do grafiki trójwymiarowej. Najbardziej znany jest tu 3D Studio MAX który wykorzystywany jest przez telewizję publiczną do tworzenia różnego rodzaju prezentacji, jak i przez firmy tworzące cyfrowe efekty specjalne do produkcji filmowej (np.: Ogniem i mieczem). Ten program znany jest ze względu na prosty interfejs użytkownika który umożliwia wygodną i efektywną pracę.