Płyta główna jest jednym z najważniejszych elementów komputera. To na niej znajduje się gniazdo procesora, układy sterujące, sloty i porty. Bezpośrednio na płycie instalowane są również karty rozszerzeń oraz niektóre urządzenia peryferyjne. Od stabilności i jakości wykonania płyty głównej zależy wydajność całego systemu. Najczęściej zielona, prostokątna płyta stanowiąca podłoże, na którym umieszcza się układy elektroniczne komputera, takie jak procesor, pamięć RAM czy karty rozszerzeń. Oprócz tego na płycie głównej znajdują się takie elementy jak: kontrolery, chipset, BIOS, gniazda rozszerzeń, gniazda do podłączenia pamięci masowych.
GŁÓWNE ELEMENTY PŁYTY GŁÓWNEJ
KONTROLER CPU
Moduł interfejsu procesora zajmuje się szeroko pojętą jego obsługą i współpracą z innymi elementami komputera (np. pamięcią, magistralą ISA czy PCI). Najistotniejsze, z punktu widzenia użytkownika, są informacje o procesorach współpracujących z daną płytą główną .
układy zarządzania energią (power management)
Pojęcie power management określa grupę funkcji umożliwiających zarządzanie, a przede wszystkim oszczędzanie energii podczas pracy komputera. Głównym założeniem systemu jest redukcja poboru prądu przez urządzenia, które w danej chwili nie są wykorzystywane.
kontroler interfejsu EIDE
Kontroler EIDE umożliwia komunikację z takimi urządzeniami jak: dyski twarde,
CD-ROM-y, nagrywarki, DVD. Może obsługiwać maksymalnie cztery urzą dzenia.
Więcej wiadomości przy temacie dysk twardy.
kontroler magistral
Nadzoruje przesyłanie danych z kart rozszerzeń podłączonych do gniazd ISA, PCI i innych.
Rodzaje płyt głównych
- Płyty główne z gniazdami PCI
- Płyty główne z gniazdami VESA-Local-Bus
- Płyt główne pod procesor 8086
- Płyt główne pod procesor 8088
- Płyt główne pod procesor 286
- Płyt główne pod procesor 386
- Płyt główne pod procesor 486
- Płyt główne pod procesor Pentium
- Płyt główne pod procesor Pentium PRO
- Płyt główne pod procesor Pentium MMX
- Płyt główne pod procesor Pentium II
BIOS I CMOS
Konfiguracja parametrów pracy poszczególnych podzespołów wchodzących w skład płyty głównej zmieniana jest poprzez BIOS i zapamiętywana w pamięci CMOS komputera. Ustawienia te można zweryfikować, korzystając z programu usługowego BIOS-u.
- CMOS - podtrzymywana bateryjnie pamięć, która zachowuje informacje o konfiguracji komputera, takich jak typ zamontowanych dysków twardych, ilo¶ć pamięci RAM itp. Dzięki CMOS, BIOS komputera jest w stanie je odczytać i uruchomić peceta.
- BIOS - program zapisany w pamięci ROM każdego peceta. Testuje on sprzęt po włączeniu komputera, uruchamia system operacyjny.