Karty dźwiękowe- funkcja i zasada działania



Komputer osobisty ma standardowo wbudowany mały głośnik, który przeznaczony jest do wydawania pisków sygnalizują cych np. popełnienie przez użytkownika błędu podczas obsługi sprzętu. W momencie pojawienia się gier z efektami dźwiękowymi, programów do komponowania muzyki przy wykorzystaniu komputera osobistego oraz programów multimedialnych zaistniała konieczność wprowadzenia urzą dzenia, które umożliwili wierniejsze rejestrowanie i odtwarzanie dźwięków.

Zadaniem karty muzycznej jest przystosowanie sygnałów wychodzą cych z komputera do sterowania wzmacniacza elektroakustycznego lub zamiana sygnałów przychodzą cych z mikrofonu, radia, instrumentu muzycznego na postać cyfrow (format akceptowany przez komputer).

Do parametrów karty dźwiękowej należą:

Karta rozszerzeń pozwalają ca na odgrywanie oraz nagrywanie na komputerze dźwięku w formie plików muzycznych. Karty muzyczne umożliwiają także podłą czenie do nich głośników, wzmacniacza, mikrofonu oraz urzą dzeń MIDI.Obecnie w prawie każdym pececie znajduje się jakaś karta dźwiękowa. Najważniejszą jej częścią składową, jest przetwornik A/D-D/A (analog/digital-digital/analog), zmieniają cy sygnał analogowy w cyfrowy i odwrotnie, odpowiedzialny za nagrywanie i odtwarzanie plików WAV. Proces nagrywania nazywany jest samplingiem. Poziom (głośność) sygnału wejściowego, pochodzą cego np. z mikrofonu lub wejścia LINE IN jest mierzony w okre¶lonych odstępach czasu, zaś wynik pomiaru zapisywany w pliku WAV. Znajduje się w nim również informacje o parametrach nagrania, mają cych wpływ na jakość dźwięku i zapotrzebowanie na wolne miejsce na dysku. Są to: